týchto dňoch do rozhodnutia vedenia dať spoločnosť do vyrovnania. Vyrovnanie je proces, kedy po dohode s veriteľmi dochádza k čiastočnému splneniu záväzkov firmy, čím sa jej dá možnosť predísť konkurzu. Väčšinovým vlastníkom podniku zamestnávajúceho 2700 zamestnancov sú VSŽ, a. s. Košice. Problémy, ktoré prežíva v súčasnosti DAM sú podobné, aké donedávna zažívali aj samotné Východoslovenské železiarne.
Ako sme už informovali, finančná situácia v maďarských oceliarňach sa vyhrotila natoľko, že kvôli neplateniu za médiá došlo k pozastaveniu výroby. Vedeniu sa v posledných mesiacoch nepodarilo dodržať výplatné termíny a rozbehlo sa aj prepúšťanie. Výpoveď dostalo 406 zamestnancov, čo je však v súlade s podmienkami privatizačnej zmluvy.
V snahe revitalizovať podnik vedenie uviedlo do života trojmesačný stabilizačný program. S veľkými veriteľmi sa uzavrela dohoda o zmrazení starých záväzkov, dodávatelia médií a iných služieb sa zaviazali ďalej zabezpečovať služby nevyhnutné pre chod výroby. Tá bola opätovne spustená tento týždeň v pondelok. Prostriedky na prefinancovanie výroby sa získali koordinačnou dohodou s odberateľmi. Financie získané od nich slúžia však výlučne pre zabezpečenie výrobného procesu a preto nie je možné použiť ich na splácanie záväzkov voči veriteľom.
"Menší veritelia zrejme nepochopili snahu súčasného predstavenstva DAM-u čím skôr rozbehnúť výrobu a stabilizovať celkovú situáciu. V snahe predísť konkurzu sa preto vedenie rozhodlo dať spoločnosť do vyrovnania. Je záujem vysporiadať aj s menšími veriteľmi, prostriedky na splácanie záväzkov však spoločnosť získa až po dosiahnutí rentability výrobného procesu. Neexistuje v súčasnosti iná možnosť, ako sa s veriteľmi vysporiadať, keďže nie je šanca získať v súčasnom období úver od bánk," skonštatoval Jozef Marko, hovorca VSŽ.
Dosiahnuť rentabilitu výroby, to je hlavným cieľom stabilizačného programu, ktorý končí koncom apríla. Na základe dosiahnutých výsledkov vedenie DAM-u zváži ďalší postup.
Odhliadnuc od situácie, aká v DAM-e vládne, najpravdepodobnejšie je, že VSŽ v budúcnosti odpredajú svoj majoritný podiel v spoločnosti. Definitívny verdikt síce ešte nepadol, prezident G. Eichler sa však týmto zámerom netají, keďže jeho cieľom je odpredať všetko, čo priamo nesúvisí s hutníckou výrobou v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.