Američanom stačí na celú Európu 600 ľudí, ktorí v Sugar Grove prostredníctvom špičkových technológií triedia informácie, získané satelitmi.
USA vyvinuli obrovský technologický potenciál, ktorý však môže byť kedykoľvek zneužitý proti jej vlastným obyvateľom, tvrdí senátor Church.
Vo svete moderných technológií koluje v týchto dňoch nový vtip: Viete, prečo je internet taký pomalý? Pretože každú správu si najprv musia prečítať páni v Sugar Grove.
Sugar Grove je nenápadné mestečko v západnej Virgínii v USA, v ktorom má sídlo americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Do jej kompetencie spadá aj riadenie programu Echelon, ktorým sa v týchto dňoch zaoberá Európsky parlament. Podľa správy, ktorú v Bruseli predložil britský investigatívny žurnalista Duncan Campbell, totiž Spojené štáty zneužívajú program na rozsiahlu špionáž svojích európskych partnerov. Okrem pochopiteľného záujmu o oblasť bezpečnosti a politiky, sa Američania sústreďujú aj na nové technológie a hospodárske informácie. A to Európu škrie azda najviac.
Program Echelon, ktorý má k dispozícii 120 monitorovacích staníc na celom svete, je schopný zachytiť informácie, prenášané satelitmi: mobilné telefóny, faxy a predovšetkým elektronickú poštu. Práve o ňu má NSA, ktorá dňom i nocou vyhodnocuje všetky zachytené informácie na základe kľúčových slov a miest z ktorých sú vysielané a prijímané, v poslednom čase najväčší záujem.
Veľké svetové koncerny, ktoré majú pobočky v rôznych častiach sveta, hromadne používajú na transfer dát satelitné prenosy. V roku 1995 však európskemu Airbusu nepochopiteľne ušiel doslova spred nosa takmer istý kontrakt so Saudskou Arábiou v hodnote 5 miliárd dolárov. Objednávku napokon dostala americká firma McDonnell-Douglas. Duncan Campbell v tomto náhlom zvrate vidí ruku NSA, ktorá včas informovala americkú spoločnosť o podmienkach európskej ponuky. To isté sa stalo rok predtým francúzskej firme Thompson, ktorá stratila miliardovú objednávku na monitoring brazílskeho pralesa. "Američanom sa podarilo zachytiť detaily rozhovorov a sprístupnili ich americkej spoločnosti Raytheon," napísali ešte v roku 1998 Sunday Times.
Program Echelon pritom nie je vo svete špionáže žiadnou novinkou. Vznikol na základe dohody, ktorú podísali v roku 1947 Spojené štáty a Veľká Británia, pričom dodnes je za jeho európsku centrálu považovaný anglický Yorkshire. Impulzom boli čerstvé spomienky na práve skončený konflikt, ale aj predtucha začínajúcej sa studenej vojny. Časom sa pridali ďalšie anglofónne krajiny: Kanada, Austrália a Nový Zéland. Echelon však pád železnej opony bez väčších problémov prežil. Ukázalo sa totiž, že organizová kriminalita - predovšetkým obchod s drogami ale aj pranie špinavých peňazí - nie je o nič menej nebezpečným nepriateľom, ako boli komunisti. Podľa správy, ktorú Campbell predložil parlamentu, je však Echelon popri plnení svojich základných úloh permanentne zneužívaný.
Bývalá východonemecká Stasi vraj potrebovala pol milióna informátorov, aby dokázala držať pod kontrolou nálady 15-miliónovej NDR. Američanom stačí na celú Európu približne 600 ľudí, ktorí v Sugar Grove prostredníctvom špičkových technológií triedia informácie, získané satelitmi. Súčasne pritom dokážu monitorovať až 2 milióny satelitných kanálov. NSA, ktorá celkove zamestnáva 38-tisíc ľudí a jej ročný rozpočet je styri miliardy dolárov, je už dnes považovaná za omnoho mocnejšiu inštitúciu, ako je legendárna CIA.
Ak je reč o technológiách, Campbellova správa hovorí aj o tom, že do programu Echelon sú priamo zainteresované koncerny Microsoft a IBM. Ich internetové systémy boli údajne vyvinuté tak, aby boli kompatibilné s monitorovacími zariadeniami, ktoré používa NSA.
Na prvých pohľad sa zdá, že Echelon je hrozbou predovšetkým pre americkú konkurenciu. Demokratický senátor Frank Church, aktivista v boji za udržateľnosť života na zemi, však už pred časom varoval, že by sa podobné technológie mohli veľmi ľahko obrátiť aj proti samotným Američanom. "Táto krajiny vyvinula obrovský technologický potenciál," tvrdí Church, "ktorý však môže byť kedykoľvek zneužitý voči jej vlastným obyvateľom. Naša schopnosť monitorovať úplne všetko je taká veľká, že ľudia by mohli prísť o akúkoľvek formu súkromia. Neexistuje miesto, kde by sa ešte dalo skryť. Ak by sa raz vláda (USA) zvrhla v tyraniu, neexistuje cesta späť. Štátna moc by získala absolútnu kontrolu. Musíme preto veľmi pozorne bdieť nad tým, aby ktokoľvek, kto má k podobným technológiám prístup, konal v medziach zákonov a pod príslušným dohľadom. Tak, aby sme nikdy neprekročili medzu, spoza ktorej už niet návratu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.