Korzár logo Korzár
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Niekto to rád vo výklade alebo "Páni, vypadnite!"

"Francúzsky futbalový reprezentant Didier Deschamps v súvislosti s incidentom, ktorý sa udial v tuneli po zápase Chelsea s Wimbledonom, povedal, že

anglická liga je plná provokácií. 'Tunely na anglických štadiónoch sú dlhé a deje sa v nich veľa provokácií. Všetci sa hádajú a občas sa vyskytnú aj nejaké potýčky. Toto je anglický futbal,' povedal Deschamps. Do posledného incidentu sú zapletení kapitán Chelsea Denis Wise, írsky obranca Kenny Cunningham hrajúci za Wimbledon a tréner 'tenistov' Mick Harford. Prípad sa bude prešetrovať pred disciplinárnou komisiou anglickej Futbalovej asociácie (FA)," prezradili agentúry z Paríža, že francúzsky reprezentant si neudržal jazyk za zubami. A to ešte Deschamps nemal tú česť s tunelármi na Slovensku...

Anglická Football Association však veľmi dobre vie, že ani poradiť si s uterákmi nie je práve najjednoduchšie: "Vo finále Anglického ligového pohára 27. februára vo Wembley medzi mužstvami Tranmere Rovers a Leicester City nebude môcť populárny Dave Challinor v príprave na svoje dlhé auty používať uteráky. Muž, ktorý má najdlhší hod v súťaži so 46 metrami, sa preslávil čistením lopty pred autovým hodom. V domácich zápasoch v Prenton Parku mu však naďalej uteráky budú poskytovať. 'Je to smiešne, že mi to chcú zakázať. Napokon, môžem si pomôcť vlastným dresom,' povedal hráč Tranmere Rovers. Niektoré z jeho dlhých hodov v minulosti skutočne prispeli k streleniu gólu."

***

"Kto do teba rybami, ty doňho gólmi," povedali si zrejme austrálski futbalisti a za nie celkom typické halászlé, ktorým ich ponúkli maďarskí hostitelia, zaťažili domáce siete troma úlovkami navyše. Gólovými. Odvďačili sa tak Maďarom za ich odvďačenie sa za austrálsky príspevok k vysoko nadštandardnému nárastu korenistých prísad do tradične štipľavej rybacej polievky, charakteristickej pre domorodú kuchyňu sťa klokan pre zelený kontinent. Protinožci boli motivovaní už vopred:

"Počas medzištátneho futbalového stretnutia Maďarsko - Austrália v hlavnom meste Budapešti sa očakáva protestná akcia, ktorá však s futbalom nemá nič spoločné. Údajne sa budú na austrálskych futbalistov hádzať mŕtve ryby. Pôjde o protest voči nedávnej katastrofe na rieke Tisza, ktorá bola otrávená kyanidom, čo spôsobilo úhyn množstva rýb. Prečo práve v zápase s Austráliou? Rieka totiž bola kontaminovaná vinou spoločnosti Esmeralda Exploration, ktorá je spoločným rumunsko-austrálskym podnikom. Austrálske noviny informovali aj o tom, že futbalisti piateho kontinentu dostali inštrukcie, aby ryby nehádzali späť do hľadiska. Mužstvo dostalo informácie o možnom proteste z austrálskeho ministerstva zahraničných vecí."

Ozaj, čo by asi povedali bossovia Esmeraldy Exploration, keby na ich hlavy začali dopadať kyanidom otrávené mŕtve klokany?

***

"Ako nočná mora sa už druhým funkčným obdobím vlečú s generálnym sekretárom Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Antonom Mózom rôzne kauzy a aféry. Na pondelňajšej tlačovej konferencii, ktorá sa podľa avizovaných bodov programu mala týkať prestupov hráčok do zahraničia a činnosti SZH, nasadil generálny sekretár v snahe obhájiť svoje konanie tomuto všetkému chtiac-nechtiac korunu. Verejne sa totiž priznal k tomu, že prestup bývalej pivotky Daniely Mózovej, ktorá je mimochodom jeho manželkou, z extraligového Interu Bratislava do tretiu najvyššiu súťaž hrajúceho topoľčianskeho ŠKP a následne do rakúskeho prvoligového WAT Fünfhaus Viedeň, sa síce nezlučuje so všeobecne uznávanou etikou a morálkou, ale inak je podľa jeho názoru všetko v najlepšom poriadku, veď on len využil medzery v platnom prestupovom poriadku. Čo tam po tom, že z funkcie generálneho sekretára poškodil slovenský klub na úkor rakúskeho o 280 000 korún, keď Inter dostal za Mózovú namiesto tabuľkami stanovených 320 000 korún len smiešnych štyridsaťtisíc... Skutočne originálny názor na morálnosť konania," zamyslel sa v článku "Nazývať veci pravým menom" nad nekonečným seriálom blamáží najreprezentatívnejšej figúrky samostatnej slovenskej hádzanej, ktorou bezosporu je Jeho Veličenstvo Anton Móza, redaktor denníka Šport Anton Pňaček.

"Inter urobil všetko pre to, aby Mózová výkonnostne vyrástla. Investovali sme do nej finančné prostriedky. Cítime sa takýmto postupom zaskočení, ale všetko je v súlade s legislatívnym poriadkom SZH. Na Interi to berieme tak, že je to náš vklad do fondu Slovenského zväzu hádzanej," s neskrývanou iróniou súhlasil s konaním generálneho sekretára SZH prezident poškodeného Interu Ivan Rybár.

Nič nového pod slnkom. Aj futbalový vicemajster Európy '96 Pavel Nedvěd prestupoval pred časom z pražskej Sparty do Lazia Rím cez 1. FC Košice, aby Viktoria Plzeň v súlade s legislatívnymi normami stratila nárok na zmluvne dohodnutý tretinový podiel z lukratívneho prestupu svojho odchovanca do zahraničia. Ibaže arbitrážna komisia Českomoravského futbalového zväzu hľadala všetky možnosti, ako legislatívne diery v súlade so všeobecne uznávanou etikou a morálkou - zaplátať. Na rozdiel od pána Mózu. Takže Viktoria Plzeň o svoje peniaze neprišla. Na rozdiel od Interu Bratislava...

***

"Pred začiatkom tohto ročníka I. ligy sme v súlade s predpismi zložili súťažný vklad vo výške 30 000 korún. V predošlých dňoch nás však zväz vyzval, aby sme zaplatili 20 000 korún ako pokutu za to, že náš klub nemá v pravidelných súťažiach dve mládežnícke družstvá tak, ako to stanovuje súťažný poriadok. Keďže nemáme peniaze ani na cestovné na majstrovské zápasy, ktoré si hráčky platia zo svojho, pokutu určite nezaplatíme," vyjadril sa v médiách sekretár Štartu Bratislava Jozef Muránsky v súvislosti s verdiktom disciplinárnej komisie SZH, ktorým bola zastavená činnosť družstvu žien tohto hádzanárskeho klubu. Štart sa voči rozhodnutiu, ktorým by bola znemožnená jeho účasť v prelínacej súťaži o postup do extraligy, ani nemienil odvolať:

"Vedno s písomným protestom by sme museli zložiť 1000 korún a aj tak by ho výkonný výbor SZH zamietol, pretože rozhodnutie disciplinárky je v súlade s platným súťažným poriadkom."

A čo je na tom všetkom zaujímavé? O tom hovoria ďalšie slová Jozefa Muránskeho: "Ak disciplinárna komisia nezmení svoje rozhodnutie, prelínaciu súťaž hrať nebudeme. Štart nie je proti mládežníckej hádzanej, no v tejto ťažkej dobe, v ktorej - podobne ako väčšina klubov - len živoríme, si ju jednoducho nemôžeme dovoliť. No keď už sme pri tom, bol to práve Anton Móza, ktorý sa v roku 1996 ako vtedajší predseda hádzanárskeho Štartu priamo podieľal na likvidácii jeho mládežníckych družstiev... Odvtedy nie sme schopní dať dohromady žiačky, či dorastenky, niet na ne peňazí."

Ale Štart sa napokon predsa len rozhodol pokutu zaplatiť. Po splátkach. Generálny sekretár SZH Anton Móza zrejme môže podobne ako niekdajší generálni tajomníci ÚV KSSZ, všetko. Čo na tom, že to robí priamo vo výkladnej skrini slovenskej hádzanej práve tak, ako 25-ročný Jirka na svätého Valentína v Plzni?

"Davy zvedavcov prilákala na deň svätého Valentína - sviatku zamilovaných - dvojica krásnych dievčin a jeden mladý muž v posteli vo výklade plzenskej predajne. Dvadsaťpäťročný Jirka mal totiž v ich spoločnosti dokázať, že je najlepší v posteli. Pokiaľ vo výklade vydržal 24 hodín, odniesol si posteľ a poukážku na zájazd. Recesista, ktorého do súťaže plzenského rádia Kiss Proton prihlásila jeho priateľka, popíjal dopoludnia v posteli s plavovlasými krásavicami Soňou a Soňou šampanské a nezáväzne laškoval. Pred výkladom sa zastavovali mladí, starí, ženy i muži. Prevažovali však mladíci, ktorí sa predovšetkým kochali zvodmi blonďatých krásavíc v minišatách. Niektorí vyjadrovali sklamanie nad tým, že sú príliš oblečené. Dievčinám taktiež tu a tam priniesol niektorý z odvážlivcov kyticu. Nechýbali však ani odsudzujúce hlasy, ktoré tvrdili, že by ich majitelia do výkladu nevliezli ani za milión korún."

***

"Domáceho Lipinu som videl osamoteného pred košickou prázdnou bránkou v pozícii, v ktorej nemohol minúť. René Pucher ho zozadu vrazil do bránky. Tá sa vysunula z normálnej polohy a v domnení, že puk prešiel popod bránkovú konštrukciu, ktorá sa predtým nadvihla, som uznal gól. Keď som sporný gólový moment videl neskôr v televízii, uvedomil som si, že som urobil veľkú chybu. Je mi to ľúto a chcem sa košickému klubu ospravedlniť. Počítam s finančným trestom i pozastavením činnosti," trúchlivo si nasypal popol na hlavu hlavný rozhodca extraligového hokejového duelu medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami Peter Jonák z Bratislavy a prostredníctvom novín vošiel do výkladu. Teda pred verejnosť.

Aké srdcervúco dojemné. Čo na tom, že ten gól "v sieti" hostí okrem neho nevidel nikto, nikto z čiarových ani bránkových rozhodcov jeho verdikt nepodporil a on potom poškodených a protestujúcich Košičanov jedného po druhom povylučoval a poškodil ešte viac? Ktovie, prečo po víťazstve Spišiakov nad Košičanmi 7:3 aj zásluhou neviditeľného "božieho" gólu na 4:1 nerozplakal taktiež športového riaditeľa HC VSŽ Košice Vladimíra Šandrika? Veď ten sa popri oficiálnych protestných krokoch klubu v tlači vyjadril:

"Pozrite sa, náš Rybovič dostal podľa pondelkového rozhodnutia disciplinárnej komisie za údajné opľutie rozhodcu Jonáka trest na osem zápasov. Chcem len pripomenúť, že Cíger zo Slovana po fyzickom napadnutí arbitra 'stál' iba dva zápasy. Kde je tu paralela? Hovoríme o nejakých normách? Neexistujú žiadne. Platí iba pravidlo silnejšieho a toho, kto rozhoduje. Tak sa potom odvíja celá naša liga i šport na Slovensku."

No a čo? Je vari SZĽH horší ako SZH? Keď môže Móza, prečo by nemohol Jonák?

***

Sú však aj ďalšie prekvapujúce rozhodnutia:

"Slovenský futbalista Vladimír Kinder, hráč českého klubu Petra Drnovice, nebude na prvé kolo odvetnej časti Gambrinus ligy spomínať v dobrom. Čerstvá posila z Britských ostrovov totiž presedela celý zápas v Brne len na lavičke náhradníkov. 'Všetci čakali, že nastúpi, ale ja som chcel Brno prekvapiť. Preto som nakoniec Kindera nepostavil a stavil som na iných hráčov,' povedal pre český denník Sport tréner Petry Karel Večeřa. Hostia z Drnovíc sa nakoniec tešili z víťazstva 3:2, keď o všetkom rozhodol v poslednej minúte zápasu Pergl."

Nuž, čo... Aj česká spoločnosť sa vyvíja. Prečo by nemohlo byť úlohou posily prekvapiť súpera na lavičke? Kdeže sú už časy defenestrácií, keď masami dokáže rozhýbať hoci taká obyčajná výzva: "Děkujeme, odejděte!" A ak by pánom Mózovi s Jonákom náhodou bolo horúco zo zrozumiteľnejšej slovenskej verzie spomínanej výzvy ("Páni, vypadnite!"), asi by im bolo potrebné okamžite zaplatiť cestu do Petrohradu, aby sa hlásili u 63-ročného otužilého občana Kulakova (na obrázku). V príjemnom vodnom prostredí ľadovo studenej rieky Nevy by títo slovenskí "Dominátori" celkom určite prišli na iné myšlienky.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 462
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 654
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 646
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 549
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 354
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 109
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 791
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 756
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 076
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 594
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košická univerzitná nemocnica.

Minister mal informácie o situácii v špitále aj zvnútra.


TASR 1 h
Artivistka Kristína Červeňáková sa protestov zúčastňovala už na strednej škole. Neskôr organizovala vegánsku večeru aj swapy.

Módne reťazce nás neraz zavádzajú.


14 h
Krajský mobilný tím začal očkovať ako prvých bezdomovcov v Oáze Bernátovce pri Košiciach ešte v apríli.

Výjazdové očkovacie jednotky podali už 8 700 vakcín.


SITA 3 h
Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Michalovciach sa v sobotu očkovalo vakcínou Sputnik V.

V nemocniciach je hospitalizovaných 230 pacientov.


4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby by vyhral Hlas.


1 h

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 6 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 14 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop