troch bývalých vrcholných manažerov farmaceutického koncernu Green Cross na tresty odňatia slobody vo výške 16 mesiacov až dva roky.
Najvyšší trest - dva roky - dostal Renzo Macušito (79), ktorý v čase škandálu pôsobil ako prezident spoločnosti. Spolu s ním súd uznal bývalého viceprezidenta Tadakaza Sujamamu (72) a výkonného riaditeľa Takehiku Kawanu (69) vinnými z profesionálnej nedbanlivosti. Pre prezidenta žiadala prokuratúra trojročný trest, pre zvyšných predstaviteľov firmy dva a pol roka väzenia. V škandále, do ktorého sú zapletení aj vládni úradníci, lekári a farmaceutické spoločnosti ide o prvých odsúdených. Všetci sa proti verdiktu odvolali.
Odsúdení sa podľa poroty v 80. rokoch podieľali na disribúcii vírusom HIV nakazených krvných preparátov pre hemofilikov dovezených z USA, ktorými sa nakazilo asi 1800 pacientov. Napriek tomu, že manažeri vedeli o možnosti nakazenia preparátov, v marci 1985 schválenú distribúciu nazastavili, hovorí sa v rozsudku.
Manažeri svoju vinu síce priznali, argumentujú však tým, že o rizikách spojených s používaním nesterilizovaných krvných produktov nemali v polovici 80. rokov k dispozícii žiadne presné informácie. Okrem toho od ministerstva zdravotníctva nedostali žiadne príkazy na stiahnutie preparátov.
Pred tokijským súdom sa v súvislosti so škandálom momentálne okrem iných zodpovedá aj bývalý vysoký funkcionár ministerstva zdravotníctva Akihito Macumura (52), ktorý bol v rokoch 1984-86 zodpovedný za krvné produkty a dve ďalšie osoby. Ukončenie týchto procesov sa očakáva na jar budúceho roka.
V súvislosti so súdnymi žalobami musela spoločnosť Green Cross obetiam a pozostalým vyplatiť celkovo okolo 24 miliárd jenov (216 miliónov dolárov). Účastinári spoločnosti následne podali súdny podnet, aby bola táto suma od bývalých výkonných pracovníkov vymáhaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.