pochybnostiach ak máme určiť koľko litrov tejto vzácnej tekutiny, bez ktorej by sme neexistovali, koluje v tele dospelého človeka.
Máme jej 5 - 6 litrov a náhla strata aj jedného litra neohrozuje život, rovnako ako darcovstvo. Väčšie krvácanie sa musí doplniť transfúziami, lebo pri strate krvi väčšej ako jedna tretina celkového množstva kolujúcej krvi môže ohroziť život. Jej najdôležitejšou úlohou je zásobovanie organizmu životne dôležitým kyslíkom a naopak odvádzanie odpadného produktu oxidu uhličitého, vznikajúceho pri látkovej výmene. Prenáša všetky výživné látky zo zažívacieho traktu k jednotlivým orgánom alebo ich ukladá do tzv. "skladov", ku ktorým patria napríklad tukové vankúšiky.
Krv okrem iného zodpovedá aj za "odstraňovanie odpadov", čiže prenos odpadných látok, vznikajúcich pri látkovej výmene vo všetkých bunkách tela do orgánov, ktorými sú potom z tela vylučované. Ďalej sa krv podieľa na udržovaní stále rovnakého zloženia rôznych telesných tekutín v bunkách a orgánoch a takisto má dôležitú úlohu pri regulácii telesnej teploty. Prenáša hormóny zo žliaz, ktoré ich produkujú, do často i značne vzdialených cieľových orgánov. A napokon je krv hlavným pilierom obranyschopnosti organizmu. Krvné bunky sa transportujú plazmou, ktorá neustále koluje v našich cievach. Rozdeľujeme ich na tri hlavné skupiny - červené a biele krvinky a krvné doštičky. Každá z týchto skupín plní v organizme odlišné, špecifické úlohy.
Červených krviniek (erytrocytov) je v krvi najviac a dávajú jej tiež charakteristickú farbu. Muži majú v každom kubickom milimetri krvi okolo 5 miliónov erytrocytov, ženy iba 4,5 milióna. Erytrocyty prenášajú kyslík medzi pľúcami a orgánmi a naopak z buniek orgánov odvádzajú kysličník uhličitý na vylúčenie.
Zdravý človek má v každom kubickom milimetri krvi 4500 až 8000 bielych krviniek (leukocytov). Toto číslo sa však po jedle môže značne zvýšiť, preto sa má krv na vyšetrenie počtu bielych krviniek odoberať zásadne na lačný žalúdok. Zvýšené množstvo bielych krviniek upozorňuje na nákazu alebo zápal.
Poslednou skupinou krvných buniek sú krvné doštičky (trombocyty). tie sú zo všetkých krvných buniek najmenšie a veľmi rýchlo sa rozpadajú. V jednom kubickom milimetri krvi ich je asi 0,15 až 0,3 milióna. Úlohou krvných doštičiek je spolupôsobiť pri zrážaní krvi a pri rýchlom uzatváraní poranených ciev, aby nemohlo dôjsť k vykrvácaniu.
Krvná plazma obsahuje 90 % vody. Zvyšok tvoria bielkoviny, tuky, sacharidy a minerály.
Väčšina populácie stredného veku sa obáva rakoviny krvi - leukémie. Táto sa prejavuje väčšinou podstatne zvýšeným počtom bielych krviniek. Tie, ktoré sú nadbytočné, sú funkčne bezcenné a preto nastáva zlyhanie obranyschopnosti organizmu. Obavy vznikajú aj v súvislosti s krvnými zrazeninami. Vyskytujú sa najmä v skôrnatených tepnách, čo môže vyústiť do srdcového infarktu, mozgovej príhody alebo pľúcnej embólie, ak sa v niektorom z týchto orgánov upchajú krvné cesty.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.