sme v ňom o chorobe, ktorú poznáme v našich zemepisných šírkach iba z literatúry - o lepre (malomocenstve) a o Misii Lepra, ktorá organizuje pomoc pre milióny ľudí, trpiacich na túto strašnú chorobu. Práve vďaka pomoci z celého sveta klesol počet chorých v uplynulom desaťročí z 20 na 10 miliónov.
Na Slovensku je centrum Misie Lepra v Komárne, kde sa sústreďujú balíčky s ručne pletenými obväzmi a inou pomocou a odtiaľ ich odosielajú do táborov lepry do Tichilesti v Rumunsku, Krasnozavodska, Atrachanu, Rostova na Done, Vostočnaja v bývalom Sovietskom zväze, do Talina v Estónsku, do Kučurganu na Ukrajine aj do Anandabanu v Nepále. (Pre zaujímavosť - pred 125. rokmi v Indii založili prvý zberný tábor pre postihnutých leprou a 31. január bol vyhlásený za Medzinárodný deň lepry.)
V článku sme písali o tom, čo nemocnice pre lepru potrebujú. Okrem iného aj 20 x 20 cm veľké štvorce pletené hráškovým vzorom z priadzí rôznej kvality aj farby, ktoré sa zošívajú do prikrývok pre chorých. Ďalej ručne obojstranne hladké pletené obväzy iba z bielej priadze bez umelých vlákien, aby sa mohli vyvárať a tak až dva roky využívať na ošetrenie hnisavých rán. Z našich priadzí je najvhodnejšia Sněhurka a ich rozmery sú takéto: 8 cm široké majú 80 cm dĺžku, 10 cm široké majú 100 cm dĺžku a 12 cm široké majú 150 cm dĺžku.
Po prečítaní týchto riadkov sa mnohí budete čudovať, že ešte existuje takáto strašná choroba v období technických zázrakov v roku 2000. Existuje a náš článok vyvolal takú odozvu, za ktorú sa prišla za dobrovoľné pracovníčky Misie Lepra v Košiciach poďakovať pani Katarína Chovancová: za pletené štvorce a obväzy, za zdravotnícky materiál aj peňažné dary, za klbká priadze. Je to výraz spolupratričnosti človeka k človeku a jeho ochote pomôcť trpiacemu. "Všetky dary sme doručili z nášho zberného miesta na Reformovanom farskom úrade v Košiciach ústrediu Misie Lepra v Komárne, za čo sme dostali ďakovný list pre všetkých darcov" - povedala pani Chovancová.
Zberné miesto je naďalej na adrese Reformovaný farský úrad, Kováčska 15, Košice a to vždy v druhý pondelok v mesiaci od 16.00 do 19.00 hod. Ak nájdete doma klbká bielej priadze, alebo akékoľvek zvyšky klbiek na štvorce a nemáte čas pliesť, aj táto pomoc je potrebná a budú za ňu vďační bezmenní malomocní. A nájdu sa ruky, ktoré klbká premenia na obväzy a prikrývky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.