Nechtík lekársky
Od nepamäti je nechtík lekársky (Calendula officinalis L.) obľúbený svojimi žltými alebo oranžovými kvetmi ako okrasná rastlina a od 12. storočia aj ako liečivá rastlina. Kvety sa pridávali do krmiva pre sliepky, pretože vajíčka potom mali tmavožlté až oranžové žĺtky.
Nechtík lekársky je jednoročná rastlina z čeľade astrovitých. Má priamu, rozkonárenú stonku. Listy sú pomerne veľké, kopijovité a pokryté početnými trichómami (chĺpkami). Jazykovité a rúrkovité kvety sú usporiadané na rozšírenom kvetnom lôžku a vytvárajú súkvetie - úbor. Žlté alebo oranžové úbory vyrastajú na koncoch stoniek. Semená - nažky sú pomerne veľké, mesiačikovite ohnuté, nerovnakého tvaru a veľkosti.
Nechtíková droga - usušené kvetné úbory, alebo iba jazykovité kvety - obsahuje karotenoidy, silicu, saponíny, flavónové glykozidy, horčinu kalendén, kyselinu salicylovú, vitamín C, živice, slizy a i.
Pri vnútornom používaní zvyšuje činnosť potných žliaz a tvorbu žlče, zmierňuje zápaly slizníc tráviaceho traktu a má aj spazmolytické účinky. V oveľa väčšej miere sa však využíva vo forme mastičiek, extraktov na vonkajšiu aplikáciu. Tieto prípravky majú protizápalové a antibakteriálne účinky, napomáhajú epitelizácii, a preto sa odporúčajú pri liečení nehojacich sa rán, pri ošetrovaní preležanín (dekubitov), vredov predkolenia a panaríciách.
Na vnútorné použitie sa zápar pripravuje z 1 kávovej lyžičky drogy na šálku vody. Pije sa niekoľkokrát denne.
Pre vonkajšie použitie, na omývanie, zápar sa urobí z 2 polievkových lyžíc drogy na 1 liter vody. Na mastičku potrebujeme 2 hrste čerstvých nechtíkových kvetov, ktoré dáme do pol kila rozpustenej bravčovej masti. Teplota masti nesmie presiahnuť 60 stupňov Celzia. Túto teplotu zachováme 3 hodiny. Každých 10 minút masť s kvetmi premiešame. Potom precedíme do kelímkov. Zásobnú nechtíkovú mastičku uchovávame v mrazničke. Na zlepšenie vône môžeme pri chladnutí nechtíkovej masti pridať vetvičku rozmarínu alebo levandule. V súčasnosti v lekárňach existuje veľké množstvo prípravkov, ktorých základným komponentom je nechtík lekársky. V potravinárskom priemysle sa používa miesto drahého šafranu na dofarbovanie niektorých výrobkov
Pestovanie
Nechtík lekársky pochádza zo Stredomoria. Preto jeho pestovanie je vhodné na výslnných plochách. Na pôdu a vodu nie je náročný a darí sa mu aj na pôdach s vyšším obsahom solí. Plochu pre nechtík pripravíme bežným záhradníckym spôsobom. Pred sejbou nepoužívame hnojenie dusíkatými hnojivami, pretože to má za následok mohutný rast listov a stoniek na úkor kvetov. Semená vysievame skoro na jar (v marci) do riadkov vzdialených 40 cm. Klíčiť začínajú na 4. až 5. po sejbe, ak teplota ovzdušia dosahuje aspoň 8 až 10 stupňov Celzia. Po vzídení porast preriedime tak, aby vzdialenosť medzi rastlinami v riadku bola 8 až 10 cm. Kvitne postupne od tretej dekády mája až do prvých mrazov. Pre farmaceutické účely sa pestujú plnokveté, sýtooranžové kultivary, pretože tieto majú najvyšší obsah účinných látok. Zbierajú sa buď celé úbory, alebo len jazykovité kvety. Zber sa robí ručne, za slnečného počasia. Pozbieraný materiál sa suší v tieni, rozprestretý v tenkej vrstve. Teplota sušenia nemá presiahnuť 35 stupňov Celzia. Pri zbere kvetných úborov môže dôjsť u niektorých ľudí ku kontaktným alergickým dermatitídam.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.