penicilín) baktérie ničí, bakteriostatické ATB (napr. tetracyklín) tlmí ich množenie a rast. Širokospektrálne antibiotiká (napr. ampicilín) pôsobia na viac druhov baktérií, preto sa užívajú najmä vtedy, ak nie je zistené, ktorá baktéria vyvolala ochorenie. Pôvodne boli tieto látky produkované pliesňami, dnes sú väčšinou syntetizované chemicky.
HORMÓNY - Je to rôznorodá skupina látok, vznikajúcich v jednej časti tela, ktoré sa prostredníctvom krvi dostávajú do inej, kde pôsobia v určitých orgánoch, ktoré sú na ne citlivé. Napríklad estrogény - ženské pohlavné hormóny tvorené predovšetkým vo vaječníkoch v puberte ovplyvňujú rast pohlavných orgánov a vývoj druhotných pohlavných znakov, v priebehu menštruačného cyklu vedú k rastu maternicovej sliznice a jej príprave na prijatie oplodneného vajíčka. Z celkových účinkov vedú k zadržaniu vody a sodíka, zvyšujú obsah bielkovín v krvi, znižujú množstvo cholesterolu, podporujú tvorbu kostnej hmoty a ovplyvňujú psychiku. Pokles ich produkcie po menopauze sa preto odráža aj v týchto oblastiach.
ALERGIA - je stav precitlivelosti organizmu na určitú látku, alergén (peľ, prach, perie, srsť, potraviny, lieky a iné). Ako HYPOALERGÉNNE sa označujú produkty so zníženým rizikom alergickej reakcie na ne.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.