strapcoch splývajúca takmer až na zem, ho chráni pred krutými mrazmi, dosahujúcimi až -40 °C. Jak sa vyznačuje nízko sklonenou zavalitou hlavou, býky aj hrbatým chrbtom trocha pripomínajúcim príbuzné zebu. Býky dosahujú hmotnosť 700 - 800 kg, výnimočne až 900 kg. Najväčšie býky sú dlhé vyše 4 m a v kohútiku vysoké 190 cm. Samice sú podstatne menšie, vážia okolo 300 kg.
Jak divý sa potuluje pustatinami náhorných planín Tibetu a v nadmorskej výške 4000 až 6000 metrov. Napriek svojej obrovitosti sa pohybuje po skalných prtiach s istotou a ľahkosťou kamzíka. Kravy, teľatá a mladí býci vytvárajú stáda až z niekoľko sto jedincov. Dospelí samci žijú samotársky alebo v malých skupinkách, len v čase ruje na jeseň sa pripájajú k stádam. Vtedy medzi nimi dochádza k urputným súbojom.
Tibeťania už v dávnych časoch skrotili jakov a používajú ich ako ťažné a jazdecké zvieratá. V dôsledku zdomácnenia sa výzor jakov podstatne zmenil, predovšetkým sú podstatne menšie, dorastajú ledva do polovice hmotnosti divých príbuzných. Zmenila sa tiež farba ich srsti, nie sú len hnedočierne, ale aj biele alebo strakaté. Otužilosť a pohyblivosť si však zachovali. Dodnes ostali jediným dopravných prostriedkom v neprístupných vysokohorských územiach Tibetu, kde sa pre obtiažny terén a riedky vzduch nemôžu pohybovať motorové vozidlá, ale ani kone a muly.
Jaky nepatria k častým chovancom zoologických záhrad a zle sa v nich rozmnožujú. U nás ich tradične chová ZOO Bratislava, vystavuje ich aj ZOO Košice. Východoslovenský jak čaká na sponzora, ktorý ho za neveľký poplatok 2500 Sk adoptuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.