schválila priamu voľbu prezidenta (aj s príslušnými zmenami ústavných paragrafov o hlave štátu). Inak si koalícia vystačila s obyčajnou, nadpolovičnou väčšinou. Pravdu povediac, i s tou mala občas problémy, čo sa preukázalo pri celom rade vydarených obštrukcií opozície.
Pomaly sa ale blíži hodina pravdy, ktorá naplno ukáže, či 92 mandátov vládnych strán je skutočne "ústavodarných". V utorok totiž predloží skupina koaličných poslancov šéfovi parlamentu Migašovi novelu Ústavy SR. Právnici Peter Kresák, Ladislav Orosz, Ivan Šimko a Lajos Mészáros (ten je už ale členom ústavného súdu) svoje dielo pripravovali trištvrte roka. O opodstatnenosti ich snaženia nemôže byť sporu; o dierach a nedokonalostiach základného zákona štátu, ktorý v hektickom čase delenia federácie skompilovali Mečiar s Čičom a Fogašom, podali svedeckú výpoveď nespočetné kauzy a spory nedávnej minulosti. Počnúc napríklad konfliktom okolo ministra druhej Mečiarovej vlády Kňažka (či ho prezident na návrh premiéra MUSÍ alebo len MÔŽE odvolať), cez hrozbu ústavnej krízy, keď rok nebolo možné zvoliť prezidenta, až trebárs po cirkusy okolo Mečiarových amnestií. Nečudo, že komplexná novelizácia ústavy, či dokonca vypracovanie celkom novej, boli aj témami volebných programov všetkých vládnych strán.
Tie sa ale líšili práve v pohľade na rozsah potrebných zmien. Navrhované zásahy sú preto kompromisom, asi maximálnym prienikom právnych názorov a politického zadania strán, ktoré komisia musela rešpektovať. Preto je aj veľmi zavádzajúce hovoriť o akejsi "veľkej" či "komplexnej" novele ústavy, ako sa popularizuje médiami. Východiskové predstavy (napr. Kresáka, ktorý po voľbách hovoril o nutnosti prijať celkom novú ústavu) boli neskonale smelšie. Zmeny v texte nereagujú zďaleka na všetko, čo sa zdá v slovenskej ústave zastaralé. Návrh predovšetkým nehýbe s prekonaným modelom monokratickej prokuratúry, ktorá je v zavedených systémoch už dávno "štátnym zastupiteľstvom" s okresanou pôsobnosťou. Takisto sa rezignovalo na definíciu konfliktu záujmov ústavných činiteľov, keďže zostala - podľa Orosza - "legislatívne nedotiahnutá". K dohode nedošlo ani v tom, že prezident si zaslúži vlastnú "hlavu" a mal by byť vyčlenený z výkonnej moci. A tak ďalej.
Vzhľadom na blokáciu politikou, "novela rieši iba najakútnejšie problémy" (Kresák). To je napr. hneď v čl. 1 nové ustanovenie o dodržiavaní medzinárodných zmlúv a dohôd. Pre širšie publikum je iste zaujímavé výrazné ošklbanie poslaneckej imunity (mandát môže zaniknúť podľa návrhu za každý "úmyselný" trestný čin - doteraz iba za "zvlášť závažný"), či prezidentskej amnestie. Prezident sa však (ako si to vyvzdoroval Schuster) bude napr. môcť obrátiť na ÚS so žiadosťou o posúdenie referendovej otázky. Novela tiež výrazne rozširuje pôsobnosť NKU.
Napriek skromnosti predkladateľov však stále nie jasné, či ústavná väčšina efektívne zapracuje. Vzpiera sa predovšetkým SMK, ktorá namieta, že nedošlo k politickej dohode o zmene "neobčianskej" preambuly. Vecne Maďarom niet čo zazlievať - "My, národ slovenský" menšiny čiastočne degraduje na občanov druhej kategórie. Nejde ale o absolútne diskriminačný text, keďže vzápätí preambula "národnostné menšiny a etnické skupiny" povyšuje na konštitučný prvok štátu, keď výslovne konštatuje, že sú tiež občania. Problém je, že protesty SMK narážajú na bariéru hluchoty a berie sa ako samozrejmosť, že novelu napokon podporí. Asi áno, ale "slovenské" strany sa správajú presne podľa tej preambuly - SMK je pre ne partnerom druhej kategórie.
Varovnejšie je, že nad prácou komisie, v ktorej má svojho Orosza, ohŕňa nos aj SDĽ. Aspoň sa tak dá usudzovať podľa posledných komentárov Migaša, ktorý v prípade nedohody v koalícii skonštatoval, že "poslanci SDĽ nebudú môcť robiť nič iné, iba zahlasovať" za konkurenčný projekt. Áno ten, ktorý ako tzv. "malú novelu ústavy" drží v šuflíku Róbert Fico.
Berme to zatiaľ len ako ďalší z Migašových bonmotov. Možno si iba neuvedomil, že "ficnovela" má šancu na schválenie len celkom inou ústavnou väčšinou, než aká je dnes podpísaná pod koaličnou zmluvou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.