hľadiska stability a prílevu zahraničných investícií je pre Slovensko veľmi dôležité, aby sa stalo členom vojenských štruktúr NATO.
Podľa jeho vyjadrenia na včerajšom brífingu s novinármi v Košiciach, kde pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu, je nemysliteľné, aby zo štyroch krajín Visegrádskej 4(V4) boli v severoatlantickej aliancii iba Poľsko, Maďarsko a Česká republika. W. Lambach je toho názoru, že z politického hľadiska bude rozdelenie Európy prekonané, keď krajiny "spoza opony" budú súčasťou Európskej únie.
Väčšina krajín európskeho spoločenstva už podľa W. Lambacha naplnila Kodanské kritéria pre integráciu Európy. Ako povedal, z hľadiska Európanov by ďalšie rozširovanie EU o krajiny V4 mala podporiť väčšina poslancov v Európskom parlamente. Spresnil, že "áno" by Slovensku malo povedať až 80 percent parlamentu.
Walter Lambach včera navštívil aj železiarne. Informoval nás o tom hovorca VSŽ Jozef Marko.
"Prezident VSŽ Gabriel Eichler s veľvyslancom hovoril predovšetkým o prebiehajúcich rokovaniach so záujemcami o strategický vstup do VSŽ, ale reč bola aj o podpore podnikania a cezhraničnej spolupráci v rámci Karpatského regiónu," uviedol J. Marko.
Dodal, že nemecký trh je jedným z najvýznamnejších trhov VSŽ v západnej Európe. V minulom roku železiarne expedovali do tejto krajiny viac ako 320 tisíc ton plochých valcovaných výrobkov, čo predstavuje zhruba jednu tretinu celkového exportu VSŽ do krajín Európskej únie. Na nemecký trh vlani smerovalo aj takmer 90 tisíc metrov štvorcových radiátorov a 27 tisíc ton špirálovo zváraných rúr.
"Obchodnú spoluprácu VSŽ a nemeckých firiem dokumentujú napríklad dodávky kryštalizátorov a nožníc z VSŽ pre firmu Schlemann Siemag AG a oceľových konštrukcií pre firmu DSD. Naopak nemecké firmy sa v uplynulých rokoch podieľali na realizácii niekoľkých investičných akcií vo VSŽ, napríklad pri stavbe čističky odpadových vôd a pri rekonštrukcii a modernizácii vysokej pece číslo 3," poznamenal J. Marko.
Nemecký veľvyslanec, ktorý po prvýkrát, zhruba päť týždňov po nástupe do diplomatickej misie prišiel na východné Slovensko, sa stretol aj s rektorom Technickej univerzity Milošom Somorom a absolvoval prijatie u primátora Košíc Zdenka Trebuľu. Na Ústavnom súde SR boli jednou z tém stretnutia právne otázky petičnej akcie a prípadného následného referenda i jeho vplyvu na politickú stabilitu aj v medzinárodných súvislostiach. Ako spresnil podpredseda ÚS SR Eduard Bárány, stretnutie nemalo žiadnu súvislosť s hodnotením ústavnosti predloženej otázky momentálne prebiehajúcej petičnej akcie HZDS.
Dnes pokračuje pracovný program diplomata stretnutím s predstaviteľmi Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku so sídlom v Košiciach.
Autor: kla & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.