líbyjským vodcom Muhammarom Kaddáfím bulharský prezident Petar Stojanov. Lekár a päť ošetrovateliek pochádzajúcich z Bulharska čelia obvineniu, že v severolíbyjskej nemocnici Bengází úmyselne nakazili vírusom HIV spôsobujúcim ochorenie AIDS 393 líbyjských detí vo veku šesť až 18 rokov.
"Nemôžem veriť, že by Bulhari mohli spôsobiť líbyjským deťom takú tragédiu... Som presvedčený, že sa podarí nájsť pravdu, o to viac, že im za to hrozí trest smrti. Veríme, že k tomu nedôjde," vyhlásil P. Stojanov. Prezident Stojanov požiadal M. Kaddáfího, aby využil svoj vplyv a zariadil odloženie procesu tak, aby sa na ňom mohli zúčastniť aj bulharskí advokáti.
Podľa informácií sofijského ministerstva zahraničných vecí sa súdny proces s bulharskými občanmi začal 7. februára, pričom ich ambasádu v Tripolise o ňom informovali až o tri dni neskôr. Nasledujúce pojednávanie je vytýčené už na 28. februára, no bulharský obhajca ešte stále nedostal víza na vstup do Líbye.
Sofijsky opozičný denník Duma dnes s odvolaním sa na dobre informované zdroje napísal, že za zmiernenie trestu smrti pre obvinených požaduje Tripolis zrušenie medzinárodného embarga a odpustenie bulharského dlhu vo výške 290 miliónov dolárov. Bulharský minister financií Murajev Radev považuje takéto podmienky za neprijateľné. Podľa neho v civilizovaných krajinách nemôže existovať súvislosť medzi súdnym procesom a zahraničným štátnym dlhom.
Ponuku pracovať v líbyjských nemocniciach dostali nedávno aj slovenskí lekári a zdravotnícky personál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.