hoci problémy v niektorých oblastiach zostávajú. Konštatuje to výročná správa ministerstva zahraničných vecí USA o stave ľudských práv vo svete, ktorá bola v piatok zverejnená.
Správa spomína, že v SR došlo pravdepodobne k jednému zabitiu osoby príslušníkom polície. Vyskytli sa prípady zlého zaobchádzania alebo zbitia príslušníkov rómskej menšiny. Podľa správy úrady príležitostne porušovali práva občanov, hoci boli odstránené praktiky zneužívania Slovenskej informačnej služby (SIS), prejavujúce sa za predchádzajúcej vlády a zamerané na sledovanie politikov, novinárov a ich rodinných príslušníkov.
Absencia zastrašovania zo strany vlády odstránila tlak na novinárov, aby pri práci uplatňovali samocenzúru. Spolitizovanie štátnych elektronických médií zo strany vlády bolo takmer odstránené, hoci podľa niektorých predstaviteľov médií existovali osoby blízke vláde, ktoré vyvíjali tlak na štátnu televíziu STV, aby o aktivitách vlády informovala pozitívne.
Správa konštatuje, že na Slovensku sa vyskytuje problém diskriminácie a násilia voči ženám, prípady zlého zaobchádzania s deťmi a diskriminácie telesne postihnutých osôb. Zaznamenané boli aj prípady obchodovania so ženami a dievčatami.
Rómovia na Slovensku podľa výročnej správy čelili spoločenskej diskriminácii a polícia im v niektorých prípadoch neposkytla dostatočnú ochranu pred útokmi príslušníkov hnutia skinheads, alebo tieto prípady neboli dôrazne vyšetrené. Počet útokov skínov proti Rómom počas roku vzrástol.
Správa spomína aj protižidovské incidenty.
Podľa MZV USA v SR pretrváva príležitostná spoločenská diskriminácia maďarskej menšiny, a to hlavne v oblastiach, kde žije len malý počet jej príslušníkov.
Správa konštatuje, že vláda premiéra Mikuláša Dzurindu počas uplynulého roku napravila niektoré prípady zneužitia moci zo strany bývalej vlády a začalo sa vyšetrovanie niektorých závažných zločinov. Vláda vytvorila post vládneho splnomocnenca na riešenie problémov rómskej menšiny pri úrade podpredsedu vlády pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj. Podpredseda vlády Pál Csáky pokračoval v dialógu, ktorý začal s príslušníkmi náboženských a etnických menšín koncom roku 1998, ale čelil rastúcej kritike za to, že sa príliš sústredil na problémy maďarskej menšiny, namiesto rómskej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.