International Slovakia a vyhlási boj proti korupcii, tak včera aj urobil. Predstavenie národného programu boja proti korupcii zvládol aj s podpredsedom Ivanom Miklošom slušne a preplnená sála bratislavskej policajnej akadémie počula od premiéra rázne slová.
"Korupcia je útok na samotné základy nášho právneho systému, vedie k oslabovaniu dôvery v právo a spravodlivosť. Klesá celková morálka v spoločnosti. Škody páchané korupciou sú veľké. Náš cieľ je vybudovať Slovensko bez korupcie, také Slovensko, kde sa nebudeme s korupciou stretávať," povedal Dzurinda. Hnevá ho, že korupcia je na Slovensku oveľa rozšírenejšia, ako sme si boli ešte donedávna ochotní priznať. Stala sa masovým fenoménom a stretli sa ňou zhruba dve tretiny dospelých občanov Slovenska. "Takto to ďalej nemôže ísť. Začíname sústredený zápas s korupciou," vyhlásil premiér.
Práce na národnom programe mal pod patronátom podpredseda vlády Ivan Mikloš, základný dokument pripravila organizácia Transparency International. Práve táto organizácia vlani po kauze Palacka, ktorá rezonovala vo verejnosti, adresovala predstaviteľom štátu prvú ostrú oficiálnu výzvu, aby sa angažovali v boji proti šíreniu korupcie. "Vo všetkých vyspelých krajinách je tomuto spoločenskému neduhu vyhlásený neľútosný boj. V našej krajine ešte oficiálne miesta neurobili systémové zmeny, ktoré by uvedený problém riešili," vyzývalo vedenie Transparency International vládu.
Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic tvrdí, že pri boji s korupciou bude dôležitá aj informačná kampaň v jednotlivých regiónoch, nielen na úrovni vlády. "Odhalenie niekoľkých korupčných káuz môže mať výrazný preventívny účinok. Ak niekto spácha zločin v oblasti korupcie, už nikdy by nemal mať možnosť vrátiť sa na svoj pôvodný post." S faktom, že až dve tretiny dospelej populácie sa stretli s korupciou, ostro kontrastujú čísla o zistených prípadoch úplatkárstva. V roku 1998 ich bolo štrnásť a vlani štyridsaťštyri. Mikuláš Dzurinda hovorí, že korupcia je oveľa širší fenomén ako len úplatkárstvo. "Zahŕňa v sebe uplácanie, ale okrem toho ešte aj široko chápané zneužívanie právomocí a svojho postavenia. Korupcia znamená tiež spreneveru verejných prostriedkov, zvýhodňovanie známych a príbuzných."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.