samosprávy a mestského zastupiteľstva považuje generálny riaditeľ Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR Juraj Hrabko za "značne pomýlené".
Ako včera uviedol J. Hrabko, prokurátor má nielen právo, ale aj povinnosť preskúmať zákonnosť rozhodnutí orgánov verejnej správy, teda aj mestského zastupiteľstva. V prípade nevyhovenia jeho protestu zastupiteľstvom obrátiť sa na súd s návrhom na zrušenie nezákonného uznesenia zastupiteľstva, podotkol. Táto právomoc bola podľa neho potvrdená aj rozhodnutím Ústavného súdu SR v júli 1999 a preto J. Hrabko požiadal prokuratúru, aby vo veci umiestnenia tabule Jozefa Tisu v Žiline konala. Uvedené právomoci boli prokuratúre dané parlamentom v čase, keď jeho väčšinu tvorili a za znenie zákona hlasovali aj poslanci SNS, dodal.
J. Slota včera povedal, "že generálna prokuratúra, nech rozhodne hocijako, nie je príslušná hodnotiť rozhodnutie samosprávy a mestského zastupiteľstva. Nech si nikto nemyslí, že žijeme v komunistickom režime, kedy generálna prokuratúra bola v polohe inkvizítora. Myslím si, že tie doby a časy dávno prešli".
Umiestnenie portrétu prezidenta slovenského vojnového štátu Jozefa Tisa na Katolíckom dome v Žiline schválilo 17. februára tamojšie mestské zastupiteľstvo. Čiernu rytinu s jeho portrétom plánujú v Žiline odhaliť 14. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.