momentálne situácia v Košickom kraji, nám poskytla PhDr. Magdaléna Fleischerová, vedúca oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj na Krajskom úrade práce v Košiciach.
"Celková miera nezamestnanosti v Košickom kraji dosiahla v januári 25,97 percenta. To v číslach predstavuje 95 125 disponibilných evidovaných nezamestnaných, to znamená tých, ktorí sú okamžite schopní nastúpiť do zamestnania."
S takouto mierou nezamestnanosti Košickému kraju patrí v tomto prípade nepopulárna prvá priečka. Na druhom mieste je Prešovský kraj, kde nezamestnanosť predstavuje 25,19 percenta. Bratislavský kraj so 7,13 percenta nezamestnaných je na tom najlepšie.
"Celoslovenský priemer je 20,54 percenta, pokiaľ ide o registrovanú nezamestnanosť. Ak však berieme do úvahy len počet disponibilných evidovaných nezamestnaných, je to 19,53 percenta."
Počet evidovaných nezamestnaných v Košickom kraji oproti rovnakému obdobiu minulého roku stúpol o 17 369 osôb. Medzimesačný nárast predstavuje 2333 osôb. Miera nezamestnanosti sa odvíja od počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Ten narástol o 8356 osôb a v súčasnosti predstavuje 366 323 ľudí. Podľa skúseností z minulých rokov sa však očakáva jej ďalší rast. Stabilizácia situácie by v dôsledku sezónnych prác mala nastať v máji.
Najhoršia situácia v Košickom kraji je v okresoch Trebišov, Rožňava, Sobrance a Gelnica. Tu sa percentá pohybujú od 32,86 do 30,25. Najnižšia nezamestnanosť je v okresoch Košice II (15,62 percenta) a Košice I (15,71 percenta). "Práve v okresoch s najnižšou mierou nezamestnanosti sme však zaznamenali jej najvyšší nárast."
S extrémnymi prípadmi nezamestnanosti sa stretávame vo viacerých okresoch. V spišskonovoveskom je najviac ľudí bez práce v obciach Bystrany (88 percent), Žehra (87,6 percenta). Najnižšiu mieru tu hlásia obce Mlynky (12,3 percenta) a Lieskovce (15 percent). V okresoch Michalovce a Trebišov je viacero obcí, kde sa miera nezamestnanosti pohybuje medzi 70 až 80 percentami.
V okrese Košice-okolie sú nezamestnanosťou najviac postihnuté obce Vtáčkovce (83,67 percenta) a Kecerovce (70,66 percenta). Naopak v obciach Šemša a Komárovce je jej miera len 8,82, resp. 11,9 percenta. Vysokou mierou nezamestnanosti sa vyznačujú obce, v drvivej väčšine obývané rómskym obyvateľstvom.
Reálna šanca, že sa nezamestnaný v Košickom kraji zamestná, nie je vysoká. Krajský úrad práce totiž eviduje len 369 voľných pracovných miest, čo je v rámci Slovenskej republiky najnižší počet. Pre porovnanie, Prešovský kraj disponuje 658 voľnými miestami. V rámci SR je na tom relatívne najlepšie Trenčiansky kraj, ktorý ponúka 1261 pracovných príležitostí.
"Celkovo v Košickom kraji na jedno voľné miesto pripadá 270 evidovaných uchádzačov. Pokiaľ ide o absolventov, prípadne osoby so zníženou pracovnou schopnosťou, čo sú kategórie, ktorým sa venujeme osobitne, tam je pomer voľných miest a uchádzačov 1 ku 154, respektíve 1 ku 153."
Najväčšiu šancu zamestnať sa majú absolventi vysokých škôl. Tí si nájdu miesto, či už v spolupráci s úradmi práce, alebo sami, do šiestich mesiacov. Horšie je to s absolventmi stredných odborných škôl (ich počet medzimesačne narástol o 60), gymnázií (medzimesačný nárast o 32) a stredných odborných učilíšť (medzimesačne pribudlo 61). Tu je problémom neutešená situácia na trhu práce, pri mužoch istú úlohu môže zohrávať aj fakt, že zamestnávatelia nemajú záujem o uchádzačov, ktorí ešte neabsolvovali vojenskú či civilnú službu. Ako ďalej PhDr. Fleischerová uviedla, dopyt po právnických, ekonomických či manažérskych profesiách je nasýtený. Naopak vzrastá záujem o niektoré robotnícke profesie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.