pravú sacherovu tortu, preto som sa presunul vedľa k Sacherovi. Bol tam. A tak som sedel oproti Indiana Jonesovi s plnými ústami a tanierom sacherových rezov, šálkou čierneho moku, kedysi zvaného krvou robotníckej triedy a poriadnou porciou šľahačky pred sebou.
Do hlavného mesta Rakúska prišiel predstaviť film, kde hrá hlavnú úlohu. 'Náhodné stretnutie' je jeho 34 snímka. Päťdesiatsedemročný Harrison Ford patrí k najpopulárnejším hviezdam strieborného plátna na svete. Stvárnil široké rozpätie postáv komediálnych, akčných, dramatických. Za 'Svedka' v réžii Petra Weira ho nominovali na Oscara. Kandidátom na Zlatý glóbus bol za roly v 'Sabrine', 'Utečencovi', 'Pobreží moskytov', ako aj spomínanom 'Svedkovi'.
Rodený Chicagšťan začínal hrať už za štúdia na Ripon College vo Wisconsine, ktoré nedokončil. V roku 1963 si založil vlastnú divadelnú skupinu a po úspechu predstavenia 'John´s Brown Body' podpísal zmluvu so spoločnosťou Columbia a neskôr Universal. Filmový debut si odbil v krimidráme 'Mŕtvy pretek na kolotoči' v roku 1966. Po rade malých úloh sa rozhodol, že si nenechá diktovať výber finančnými starosťami a počká na správnu rolu pri výkone tesárstva.
Po trojročnej prestávke v roku 1973 ho George Lucas obsadil do 'American Graffiti', na ktoré hneď nadväzovala významná vedľajšia úloha v 'Rozhovore' Francisa Forda Coppolu. Po televíznom intermezze sa v roku 1977 vrátil k celovečerným snímkam ako pilot odbojnej vesmírnej lode Han Solo v 'Hviezdnych vojnách' Georgea Lucasa. Ich štýl časopiseckých komiksov pokonal všetky dovtedajšie kasové rekordy a urobil z neho hviezdu. Postavenie mu upevnila Spielbergova trilógia o neohrozenom archeológovi Indiana Jonesovi, parodujúca dobrodružné filmy 20. a 50. rokov. Kultovou postavou sa stal 'Blade Runner" Ridleyho Scotta z roku 1982.
V romantickom thrilleri 'Náhodné stretnutie' režiséra Sydneyho Pollacka stvárňuje policajného dôstojníka, vyšetrujúceho korupčný prípad, ktorému pri leteckom nešťastí zahynula manželka. Vychádza najavo, že jeho krásna žena nebola, kde vravela, že bude, ale si s milencom vyrazila na Floridu. Aj ten po sebe zanechal manželku.
* Pán Ford, prečo ste si zvolili práve postavu Dutcha Van Den Broecka?
- Lebo má hĺbku a slabosti. Rád sa dívam, ako ľudia prekonávajú zastrašujúce okolnosti a či z nich vyjdú celí alebo s odretými ušami, poznačení skúsenosťou, poučení, schopnejší. Páčia sa mi príbehy, ktoré nie sú práve o hrdinoch. A Dutch nie je hrdina. Len prežil.
* Ako vám vyšiel?
- Ako nie bezchybný policajt. Len čo sa začne prejavovať stihomam spôsobený objavom manželkinej nevery, stráca vyjazdenú koľaj toho, čo ho robilo dobrým policajtom. Pre neho, osobu, ktorej povolanie sa krúti okolo prichytávania ľudí pri klamstvách, skutočnosť, že nie je schopný objasniť neveru vlastnej ženy, je zničujúca. Vidím Dutcha trápiť sa v každom filmovom políčku. A o tom je ten príbeh o napätí medzi minulosťou a čímsi možným v prítomnosti alebo budúcnosti.
* Vo filme uzrieme dosť ohnivé scény s Kristin Scott-Thomasovou.
- Je tam veľa erotickej energie, ale nie veľa nahoty.
* Vidno vás vyzlečenejšieho než zvyčajne.
- Ide o snímku Sydneyho Pollacka, kráľa predpokladov, čo je mimochodom oveľa erotickejšie ako skutok sám osebe.
* Čo je ťažšie: akčné alebo ľúbostné scény?
- Nejestvuje nijaký rozdiel. Tvoria neoddeliteľnú súčasť príbehu. Ani jedny nie sú ťažšie hrať ako druhé.
* Čo chystáte najbližšie?
- S režisérom ‚Forresta Gumpa' Robertom Zemeckisom nadprirodzený thriller ‚What Lies Beneath' (Čo leží dolu). Ja a Michelle Pfeifferová hráme manželský pár, ktorého spokojný život ohrozia záhadné udalosti. Viac nepoviem.
* Medzinárodnú kariéru ste začínali vo ‚Hviezdnych vojnách' rolou Hana Sola. Videli ste epizódu 1 ‚Skrytá hrozba'?
- Áno, bol som na nej s mojimi deťmi. Všetci herci sú veľmi dobrí, špeciálne efekty ohromné. Je zaujímavé vidieť, ako ľudia po dvadsať rokov ostávajú fanúšikmi filmu.
* Nezahrali by ste si ešte v ‚Star Wars'?
- Nemyslím si, že Georgea Lucasa vôbec niekedy nejako Han Solo zaujímal, iba ak ako voľný elektrón medzi Lukeom a Leiou. Tá postava nemá hlavu ani pätu. Pokúšal som sa Georga Lucasa presvedčiť, aby vniesol emotívny rozmer a nechal ho na konci tretej epizódy zomrieť, nikdy nechcel. Možno má ešte čosi za lubom...
* Prečo žijete ďaleko od Hollywoodu?
- Neutiekol som pred Hollywoodom. Jednoducho som chcel bývať na krajšom mieste. Hollywood je len štvrťou Los Angeles, veľkého hrozného a špinavého mesta. Tak som vzal ženu a deti do nádherného mesta Jacksonvillu. Žili sme tam dvanásť rokov. Potom sme sa presťahovali, lebo sme sa nazdali, že musíme našim deťom poskytnúť vhodnejšie školské vzdelanie. Keďže moja žena scenáristka a ja pracujeme v New Yorku, rozhodli sme sa žiť tam a leto tráviť v Jacksonville.
* Ako vás tak počúvam, rodina je vo vašom živote závažný pojem. Tvrdí sa, že aby ste mohli byť pri vašich blízkych, nakrúcate len jeden film ročne.
- Veru, aby som mohol tráviť čo najviac času s nimi a žiť rodinným životom ako všetci. Stáva sa, že musím pre potreby filmu odcestovať dosť ďaleko, ale vždy sa pokúšam čo najčastejšie vracať a rozvrhnúť si prácu tak, aby som mal, povedzme, trojdňový weekend s nimi. Jednak si nemyslím, že treba nakrúcať viac ako jeden film ročne, a potom chcem robiť náročné, dobre zrežírované filmy. Moje voľby bývajú tak rozumnejšie.
* V roku 1994 vás zvolili za hviezdu storočia, v roku 1998 za najsexy muža na svete, minulý rok zase za najobľúbenejšieho filmového herca všetkých čias. Nenadchýna vás to?
- Je to smiešne. Nič z toho pre mňa skutočne nemá zmysel.
* Vari nie ste spokojný, pyšný?
- Naozaj sa nazdávate, že pociťujem hrdosť, keď ma časopis ‚People' zvolil za najsexy muža sveta? Veru, je to komické...Som herec a zaisťujem reklamu svojich filmov, bodka. Mal som veľké šťastie, že filmy, v ktorých som hral boli úspešné.
* Čo pre vás predstavuje sláva?
- Je to svinstvo! Cena za úspech. Som veľmi šťastný, že som stredobodom úspešnej story, že som sa stal, kým som, lebo mi to dáva príležitosť mať istú kontrolu - dozor nad svojou prácou. Byť slávny znamená, že vás spoznajú na ulici. Ale spoznať možno tiež, v takomto prípade, sériových vrahov, skorumpovaných politikov, hercov a športovcov. To nič neznamená. Kultúra je posadnutá slávou a úspechom...lež, koniec-koncov, sláva nepredstavuje vôbec nič...Chcem byť hercom, je to moje povolanie.
* Je to paradox, jedno nejde bez druhého...
- Ba aj dôkaz opaku. Byť slávny nie je povolanie, ale stav, ktorému sa podvoľujeme, čo sa mi nepáči!
* Boli by ste radi, keby vaše deti vykonávali rovnaké povolanie ako vy?
- Moje deti si budú môcť so svojím životom robiť, čo sa im zachce. Je to ich vec. Ak je to to, čo chcú robiť a majú talent, schopnosti, chuť, nemám námietku.
* Aký ste otec?
- Nemyslím, že som prísny. Bol by som rád, keby moje deti vyrastali so zásadami, dúfam, že som im dobrým radcom. Mám dve deti, 9 a 12 ročné, ale ako vám prezrádza môj vek, aj veľké, veľmi staré deti. Ba som aj starým otcom päťročného chlapca.
A to je geniálne!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.