Veľkej Británie na vlastný pas a nebude musieť stráviť krutých šesť mesiacov v karanténe, pretože Londýn uvoľnil doteraz platné prísne predpisy.
Čierny mopslík pricestoval na palube trajektu z francúzskeho Calais do britského prístavu Dover len po hodinu po tom, čo vstúpilo do platnosti nové opatrenie týkajúce sa psov a mačiek. Jeho majiteľka Helen de Borchgrave neskrývala radosť, pretože doteraz musela nechávať Froda doma, keďže kvôli práci strávi v Európe štyri až päť mesiacov v roku.
V prístave už čakali natešení chovatelia psov a mačiek, aby privítali prvého štvornohého cestovateľa s vlastným pasom. Imigrační úradníci najskôr skontrolovali jeho pas a mikročip implantovaný pod kožou. Frodo si potom zapózoval pred fotoaparátmi a zažil svojich pätnásť minút slávy po návrate z Francúzska, kde podľa majiteľky zažil jeden z najúžasnejších výletov.
Doteraz štvornohí miláčikovia museli po príchode na britskú pôdu stráviť šesť mesiacov v karanténach, ktoré boli pre nich a aj ich majiteľov veľmi bolestivé a kruté.
Nové rozhodnutie Londýna sa týka len psov a mačiek, ktoré prichádzajú z 22 krajín západnej Európy, ostatné domáce zvieratá karanténa neminie. Ich majitelia musia predložiť požadované dokumenty potvrdzujúce, že zviera bolo očkované proti besnote a má implantovaný identifikačný mikročip.
Nestačí však len potvrdenie o očkovaní, ale potrebný je aj krvný test, ktorý sa vykoná mesiac po zaočkovaní a potvrdí, či vakcinácia bola úspešná. Ďalší krvný test sa musí vykonať o šesť mesiacov, predtým, ako by sa malo zviera opäť vrátiť do Británie. Tesne pred cestou musí byť zviera odčervené.
Cestovanie so zvieracími pasažiermi najskôr otestuje spoločnosť Eurotunel a prevádzkovatelia trajektov v Doveri a Portsmouthu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.