bezvýznamnosti do rakúskej vlády.
"Chcem zabrániť tomu, aby boli naši ministri neustále konfrontovaní s otázkou konzultovania každého rozhodmutia s tieňovým kancelárom v Korutánsku," dodal Haider na vysvetlenie a podotkol, že ministri FPÖ nie sú žiadnymi "bábkami.
Haider však z politiky neodchádza. Podľa denníka Die Presse Haider zdôraznil svoju vernosť terajšej koalícii s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP). Nevylúčil však kandidatúru na post kancelára v nasledujúcich voľbách. Zároveň si však vie predstaviť aj jeho nástupkyňu na čele FPÖ Susanne Riessovú-Passerovú na čele štátu.
Haiderovo rozhodnutie odstúpiť padlo údajne už pri vstupe FPÖ do koalície koncom januára. Jeho nástupkyňa a vicekancelárka Riessová-Passerová vyhlásila, že Haiderovo rozhodnutie rešpektuje, i keď si ho nepriala.
Z funkcie včera odstúpil aj rakúsky minister spravodlivosti Michael Krüger (44), ktorý v spolkovej vláde zastupoval Slobodnú stranu Rakúska odstúpil dnes - 25 dní po zložení sľubu do rúk prezidenta - z funkcie. Susanne Riessová-Passerová ako dôvod Krügerovej rezignácie uviedla "syndróm preťaženosti". Vicekancelárka sa nedomnieva, že by malo dôjsť k zmenám aj v ďalších rezortoch.
M. Krüger sa počas uplynulého víkendu podrobil vyšetreniam a liečeniu v nemocnici. O rozruch sa postaralo pondelkové vydanie rakúskeho týždenníka Profil, ktorý priniesol informácie o dobrodružstvách politika FPÖ z jeho mladosti.
Izraelský vyľvyslanec sa zatiaľ nevráti
Jeruzalem - Izrael nemá v úmysle okamžite vyslať späť do Rakúska svojho veľvyslanca Natana Merona. Informovalo o tom včera ministerstvo zahraničných vecí.
Medzi izraelským MZV a veľvyslanectvom židovského štátu vo Viedni prebiehajú konzultácie, aby sa zistilo, aký význam má Haiderov krok, uviedol hovorca rezortu diplomacie židovského štátu Aviv Šir-On.
Izrael povolal svojho veľvyslanca vo Viedni späť do vlasti na konzultácie takmer okamžite po vstupe FPÖ do vlády začiatkom februára. Židovský štát tak vyjadril protest proti tomu, že súčasťou viedenskej vlády sa stala strana, ktorej líder v minulosti vyzdvihol hospodársku politiku Adolfa Hitlera a pozitívne sa vyjadril o charaktere príslušníkov jednotiek SS.
Predstavitelia Izraela označili FPÖ za neonacistickú. Haider sa za svoje kontroverzné vyhlásenia niekoľkokrát ospravedlnil.
Európska komisia svoj postoj nemení
Brusel - Európska komisia (EK) nemení po odstúpení Jörga Haidera z postu predsedu Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) svoj postoj k rakúskej vláde a naďalej ju bude posudzovať len na základe konkrétnych krokov a rozhodnutí, vyhlásil to včera v Bruseli hovorca EK Peter Guilford.
Zopakoval, že komisia zdieľa znepokojenie 14 členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré na protest proti účasti krajne pravicovej FPÖ v novej rakúskej vláde kancelára Wolfganga Schüssela prerušili bilaterálne kontakty s Viedňou, avšak naďalej zachováva normálne pracovné vzťahy s Rakúskom.
Členské krajiny EÚ pristupujú k Haiderovej demisii zatiaľ opatrne. Portugalský premiér Antonio Guterres, ktorého krajina momentálne predsedá únii, vyhlásil, že postoj "štrnástky" ostáva zatiaľ nezmenený a nevidí dôvod k tomu, aby sa politické vzťahy s Viedňou normalizovali.
Podľa belgického ministra zahraničných vecí Louisa Michela, ktorý patrí k najostrejším kritikom účasti FPÖ v rakúskej vláde, je Haiderovo odstúpenie obyčajným taktickým manévrom, ktorého cieľom je upokojiť európske metropoly. Michel zároveň vylúčil možnosť, že by Belgicko a jeho partneri v EÚ teraz zmiernili sankcie proti Rakúsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.