vymenoval ústredný krízový štáb ŽSR, ktorého predsedom je námestník GR ŽSR pre prevádzku Ing. Ladislav Dimun a jeho zástupcom riaditeľ Divízie dopravnej cesty Ing. Milan Solárik. V sídle každej správy riadenia dopravy (SRD) budú ustanovené regionálne krízové štáby, pod vedením príslušného prednostu SRD. Hlavným cieľom činnosti krízových štábov je realizácia dohody medzi Generálnym riaditeľstvom ŽSR a predsedom Štrajkového štábu odborových centrál ŽSR.
Po oznámení termínu štrajku prednostovia a vedúci základných a výkonných pracovísk vyzvú zamestnancov, ktorí sa na štrajku nezúčastnia, aby sa prihlásili do dočasných turnusov na zabezpečenie prevádzky. Časť neštrajkujúcich zamestnancov bude vykonávať činnosti, súvisiace s ochranou zariadení pred poškodením, stratou, zničením alebo zneužitím.
V nariadení sa uvádza aj to, že zamestnancom, ktorí sa zapoja do štrajku, neprislúcha náhrada mzdy.
O aktuálnom vývoji situácie sme sa informovali u riaditeľa Odboru pre prácu s verejnosťou a hovorcu Železníc SR, PhDr. Miloša Čikovského.
"Čakáme na to, kedy nám štrajkový výbor predloží predpísaný počet podpisov a termín, v ktorom majú v úmysle vstúpiť do štrajku. Takisto čakáme na to, či budú ochotní vstúpiť do rokovania."
Zatiaľ ešte neprebehli žiadne rokovania?
"Prebiehajú iba rokovania o dohode počas štrajku."
Je možné, že prípadný štrajk ochromí celkovú prevádzku železníc SR?
"Máme záujem na tom, aby bola zabezpečená aspoň základná osobná i nákladná preprava."
Ak štrajkový štáb odborových centrál získa potrebný nadpolovičný počet podpisov zamestnancov, železničiari môžu vstúpiť do štrajku.
"Hlavnými dôvodmi štrajku sú kolektívna zmluva a mzdová oblasť kolektívnej zmluvy. Odbory požadujú nárast miezd o 10 až 13 percent a my sme ponúkli 2,6 percenta. Okrem toho železnice v tomto roku plánujú prepustiť 2450 zamestnancov, čo by tiež mohlo hrať úlohu, ale to je vec odborárov. Hlavným zákonným dôvodom je kolektívna zmluva. Odborári môžu mať viac dôvodov, verbálne ich uvádzajú, ale keďže chcú postupovať zákonnou cestou, do štrajku môžu vstúpiť len v prípade, že sa nedohodnú na kolektívnej zmluve."
Ako nás M. Čikovský informoval, predseda Odborovej centrály Naše odbory na ŽSR Marián Polák včera oznámil vedeniu Železníc SR (ŽSR), že rušia štrajkovú pohotovosť a v prípade vyhlásenia štrajku sa do neho nezapoja. Ako dôvod uvádzajú, že štrajk na ŽSR by poškodil samotnú železnicu a následne jej zamestnancov a že súčasnú zložitú ekonomickú situáciu v ŽSR môže vyriešiť manažment ŽSR len za pomoci vlády SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.