dobrého "fleku" (ak budeme hypoteticky uvažovať, že neexistuje korupcia a úplatky pri prijímaní nových zamestnancov) už nestačí vysokoškolský diplom a index so samými "výbornými". Je cennejšie mať praktické skúsenosti a aspoň čiastočne si natrénovať zvládanie pracovných úloh.
Aj na to vsádzajú študenti podnikovohospodárskej fakulty v Košiciach, ktorí sa aktívne zapájajú do činnosti neziskovej organizácie AIESEC. Má medzinárodný rozmer a orientuje sa na oblasť ekonómie a manažmentu.
Ako nám povedal terajší prezident AIESECU Rado Švec, študent tretieho ročníka fakulty, "hlavnou činnosťou organizácie je sprostredkovanie zahraničnej praxe pre študentov a absolventov vysokých škôl cez medzinárodný výmenný program. Okrem toho pripravujeme rôzne semináre a tréningy zamerané na zdokonaľovanie manažérskych schopností študentov. Sú spravidla vedené odborníkni z praxe a trvajú niekoľko hodín, niekedy víkend. Tieto 'výlety' si platíme sami, pričom jeden víkend aj s ubytovaním, nás stojí asi 500 korún. O niekoľko dní, konkrétne 16. marca, sa vo Východoslovenskej galérii uskutoční uskutoční takzvané Fórum kariéry, ktorého cieľom je pomôcť študentom nadviazať kontakty s potenciálnymi zamestnávateľmi." Medzi zahraničné aktivity AIESEC patrí aj tzv. program CEED. Nie je to prax v zahraničnej firme, ale práca pre AIESEC v niektorej z 85 partnerských krajín. Rado strávil leto 1998 v rámci CEED v Poľsku. "Pomáhal som pri príprave náborového tábora pre nových členov, mal som možnosť vidieť ako to funguje v Poľsku. Pracoval som 8 hodín denne, a potom som mal čas spoznávať krajinu. Vďaka starostlivosti tamojších aiesecárov som mal vždy nejaký program," spomína.
Po návrate začal uvažovať o tom, ako by mala pokračovať jeho ďalšia činnosť v organizácii. "Už pri nástupe na školu (1997 - pozn. red.) som sa zaujímal o AIESEC. Každý člen musí absolvovať prijímací proces. Po troch mesiacoch aktívnej činnosti sa stávate adeptom na členstvo a po ďalších troch plnoprávnym členom, ktorý má hlasovacie právo a podieľa sa na rozhodovaní o plánoch a smerovaní organizácie, prijímaní nových adeptov a členov atď. Aktívna činnosť znamená, že študent pomáha pri príprave vzdelávacích podujatí, vyhľadáva kontakty s firmami z praxe, a to všetko v rámci oddelenia, ktoré si vyberie. Ja som bol súčasťou marketingového oddelenia", vysvetľuje. Asi v marci 1999 sa naskytla možnosť kandidovať na prezidenta AIESECU a Rado sa po posúdení svojich šancí rozhodol zúčastniť volieb. "Každý kandidát si zostaví výkonný tím asi šiestich ľudí, vypracuje svoju kandidátku, v ktorej je okrem iného aj profil kariéry v AIESECU. Mal by mať odporúčania od iných členov. Samozrejmosťou sú jazykové znalosti, skúsenosti s prácou v organizácii, uchádzač musí mať určité osobnostné predpoklady, manažérske schopnosti. V priebehu samotných volieb každý kandidát prednesie volebnú reč, a potom nasleduje niečo ako hodina otázok a odpovedí v parlamente," hovorí. V marci 1999 bol Rado na jeden rok zvolený za prezidenta AIESECU a odvtedy má, ako povedal, omnoho zaujímavejší život. "Motivuje ma hlavne pocit, že mám 20 rokov, dokážem viesť tím tridsiatich ľudí a organizovať si svoj čas. Mám nemálo kontaktov v praxi a spoznal som mnoho nových ľudí."
Zdá sa, že tento mladý človek pozná svoju cenu a pravdepodobne sa po skončení školy nezaradí medzi 20% populácie na úradoch práce. Nenarieka so založenými rukami nad bezútešnou situáciu v našej krajine, lebo zrejme vie, že nerobiť nič nemá zmysel. Jasné, že musí aj niečo obetovať. Lenže boli by sme tu my, keby prví dvaja ľudia neobetovali bezstarostný život v raji? A možno to urobili zámerne, aby sa vyslobodili z ničnerobenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.