likvidácia komunistickej Štátnej bezpečnosti pred desiatimi rokmi. Vyhlásil to na včerajšom brífingu občianskych demokratov v súvislosti s Národným programom boja proti korupcii, ktorý predstavil Dzurindov kabinet.
Langoš, ktorý označil korupciu za sociálnu chorobu, ocenil, že vláda poskytla spomínaný dokument na verejnú diskusiu. Zároveň vyzdvihol, že materiál pokladá za dôležité skoré prijatie zákona o slobodnom prístupe k informáciám, čím podľa jeho slov vláda zmenila názor voči návrhu zákona z dielne DS, ktorý je parlamente. Langoš verí, že táto skutočnosť pomôže presvedčiť poslancov koalície, aby v druhom čítaní podporili spomínanú právnu normu.
Slabinou dokumentu je rozlíšenie korupcie na malú a veľkú. "Korupcia je jednoducho trestný čin", zdôraznil. V rámci otvorenej verejnej diskusie chce Langoš súčasne rozšíriť oblasť, kde treba viesť boj proti korupcii, aj na verejnú správu - vziať menovaným úradníkom čo najviac kompetencií a odovzdať ich voleným samosprávam. Za potrebné pokladá aj chrániť poslancov obecných a regionálnych územných samospráv pred konfliktom záujmov - a to zákazom vykonávania funkcií v podnikoch, ktoré zriaďuje samospráva.
Daľšími oblasťami, ktoré chýbajú občianskym demokratom vo vládnom dokumente, je boj proti organizovanej finančnej kriminalite a účinné nástroje na jej odhaľovanie spolu s justíciou. "Na Slovensku bude istota, že Národný program boja proti korupcii začína byť účinný, keď bude stáť pred súdom za korupciu tretí sudca a tretí prokurátor", povedal Langoš. V justícii je možné podľa jeho slov prijať niekoľko účinných opatrení - zvýšenie právomocí sudcovských rád, zavedenie štatútu agenta-provokatéra a majetkové priznania sudcov a prokurátorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.