poschodí budovy, v ktorej do leta minulého roku sídlil aj Bytový podnik, však chátrajú. Stavbu, postavenú v šesťdesiatych rokoch, kde sa dôchodcovia schádzajú už tridsať rokov, ohrozuje hlavne zatekanie, ale aj postupné prepadávanie. Do objektu vedú schody, ktoré nie sú chránené prístreškom, a už na prvý pohľad volajú po rekonštrukcii. So stavom budovy nás oboznámil správca klubu Milan Sedlák.
"Schody sa prepadávajú, betónová vrstva sa odlupuje a mali sme tu aj nejaké úrazy. Plech na bráne hrdzavie, a keď prší, voda vteká do vestibulu. To ale nie je až taký problém, tú vodu vymetieme von. Horšie je zatekanie a praskanie stien."
Že nejde o prehnané tvrdenie, je zrejmé už pri vchode do budovy. Steny prasknuté po celej výške a odlupujúca sa omietka dokumentujú deštrukčnú činnosť vody. Zdalo by sa, že za to môže rozostavaná nadstavba podkrovných bytov, tvoriaca druhé poschodie pôvodne jednoposchodovej budovy. Nie je to však celkom tak.
"Tu na prízemí boli praskliny už predtým, ako pred vyše troma rokmi začali s nadstavbou. Zatekaniu sa malo odpomôcť práve postavením bytových jednotiek. Horšie je to na poschodí, kde je klub, dostáva sa tam aj zápach z kanalizácie, preto väčšinu vodovodnej siete radšej nepoužívame. Bola nám prisľúbená náprava, ale až po celkovej rekonštrukcii budovy."
Isté rekonštrukčné práce prebehli v rámci spevnenia statiky injektážou. Úpravy hradil miestny úrad, ktorý klubu platí nájomné na Bytovom podniku. Následné rozostavanie bytov na mieste bývalej plochej strechy, cez ktorú aj napriek čiastkovým úpravám zatekalo už predtým, však opäť zhoršilo situáciu. Steny, nosníky i novú omietku ničí voda. Na mieste budúceho balkóna zas stavbári zriadili odkvap. Počas dažďa alebo pri topení snehu voda prúdom vteká do blízkosti hlavného rozvádzača elektrického prúdu.
"Stále mám možno trochu kocúrkovský strach, že voda môže natiecť dovnútra, a ak tu nikto nebude a nastane skrat, začne v budove nedajbože horieť."
Voda takisto podmýva stavbu. Zvonku vidno praskliny, staré päť rokov. Samotní dôchodcovia v spolupráci s bývalým vedením miestneho úradu vyprojektovali stavbu prístrešku nad schodiskom. Bývalý prednosta zaistil dokonca materiál zo železiarní. Upustilo sa od toho kvôli plánovanej celkovej rekonštrukcii, ktorá riešila aj úpravu čelnej steny. Rekonštrukcia v pôvodnom rozsahu sa však z finančných dôvodov nekonala. Pritom kovové časti na budove pravdepodobne pamätajú dobu, kedy ju postavili.
Najhoršia situácia je ale v priestoroch klubu na prvom poschodí. Zateká jednak na chodbe, v okolí hlavného nosníka, ale tiež v šatni a hlavne v spoločenskej miestnosti. Praskajú tam tehlové priečky. Objekt bol pritom injektážou spevnený na jar roku 1998. Nad týmito priestormi sa však teraz nachádzajú nové byty. Zatiaľ je rozostavané jedno podlažie, projekt však počíta ešte s ďalším.
"Na poschodí, ktoré vidíte, majú byť tri byty, na tom ďalšom dva. Nie je to zlý projekt, ale niektoré jeho problémy sú riešené zatiaľ neúplne."
Kameňom úrazu tejto stavby je v prvom rade fakt, že je zastrešená len provizórne. Škárami v strednej časti strechy, ako aj okennými otvormi, sa do novostavby dostáva sneh a dážď. Igelit, ktorým sú škáry prikryté, ľahko sfúkne vietor, prípadne ho rozruší slnko.
"V takomto stave všetko hrdzavie, stavba praská, a stráca na cene. Pritom spomínané statické úpravy boli urobené dosť poctivo, aspoň to tak vyzeralo."
V stavbe sa kvôli nedostatku peňazí nepokračuje už od júna 1998. Občas ju chodia skontrolovať. Napriek tomu tu už pomizli dosky i káble od žeriavov. Možno za to môžu bezdomovci, možno obyvatelia osady za cestou...
O vyjadrenie k situácii na Ružovej 47 sme požiadali Ing. Mariána Vargu, riaditeľa Bytového podniku mesta Košice.
"Byty sa začali stavať na základe uznesenia mesta Košice z roku 1997. Bytový podnik túto stavbu dostal príkaznou zmluvou a financovaná bola z mestského rozpočtu. Dostali sme prvú splátku, hoci nie v plnej výške, preto firma IBOS na jar roku 1998 začala stavať. Ďalšie prostriedky sme však už nedostali, kvôli čomu boli práce na stavbe v lete 1998 zastavené. Pokiaľ ide o spomínané problémy, je dôležité povedať, že celá budova aj s rozostavanými bytmi je k dispozícii na predaj. Je to kvôli tomu, že vo výstavbe sa nepokračuje. Tento postup bol odsúhlasený mestským zastupiteľstvom. Vo veci dražby koná mesto. Objekt sme odovzdali jeho majetkovému oddeleniu."
To, ako dlho bude budova vystavená nepriaznivému vplyvu vody, prenikajúcej z rozostavaných bytových jednotiek, teda záleží v prvom rade na tom, kedy a za čie peniaze sa na ich stavbe opäť začne pracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.