Ľudia umierajú pri obrovských záplavách, Rosita sa narodila
Juhovýchodnú časť afrického kontinentu v týchto dňoch trápia obrovské záplavy, najväčšie za posledných 50 rokov. V Mozambiku, ktorý je už takmer
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podvodnou krajinou, sa snaží sedem vrtuľníkov a štyri menšie lietadlá zachrániť viac než pol milióna ľudí, ktorých domy plávajú po hladine.
Hoci teraz v juhovýchodnej Afrike dominuje predovšetkým smrť, severne od metropoly Maputo sa jednému z týchto vrtuľníkov podarilo zachrániť tehotnú 22-ročnú Sofiu Pedrovú.
Keď ju záchranári zbadali, sedela úplne vyčerpaná na pokraji smrti na strome, kam vyliezla zo strachu pred vysokou hladinou vody. "Zazreli sme ju práve včas. Vrtuľník ma dostal k nej na konár a tam som jej pomohol porodiť," popisuje priebeh záchrany (na hornej snímke) pre britskú televíznu stanicu BBC juhoafrický lekár Godfrey.
Dcéra dostala meno Rosita (na dolnej snímke) a celá akcia sa napokon skončila happy endom: "Matku aj dcéru sme potom naložili do helikoptéry. Obidve sú zdravé." Na tomto strome čakalo na záchranu ešte ďalších dvanásť žien a detí.
Predpokladá sa, že zhruba 300-tisíc visiacich na stromoch potrebuje okamžitú lekársku strarostlivosť. Väčšina z nich trpí hladom. Uhle Sithole, šťastný obyvateľ dedinky Lionde, po tom, čo ho vylovili z vody, povedal: "Môžem kedykoľvek zomrieť, pretože môj žalúdok je úplne prázdny." Tí, čo v tej oblasti zostali nažive, nejedli od nedele.
V Mozambiku zúfalo potrebujú pomoc. Prezident Joaquim Chissano o ňu včera dôrazne poprosil: "Ďakujeme za všetko, čo sme dostali, ale potrebujeme ďalšiu pomoc. Náš ľud nemá nič a svet môže urobiť viac." Zásoby a vrtuľníky prisľúbili Spojené štáty aj Veľká Británia.
V rozvodnených mozambických riekach zatiaľ oficiálne našlo smrť 200 ľudí, realita však môže byť niekoľko násobne horšia. "To najhoršie máme ešte pred sebou," povedal pre agentúru Reuters istý mozambický predstaviteľ.
Vrtuľníky z Juhoafrickej republiky, ktoré sú od nedele v nepretržitom nasadení, medzičasom evakuovali a pred istou smrťou zachránili 9500 detí, žien a mužov. Do Mozambiku by sa malo údajne premiestniť aj 13 amerických vrtuľníkov dislokovaných v Nemecku s cieľom pomôcť pri záchranných akciách. Humanitné organizácie opakovane kritizovali skutočnosť, že k dispozícii nie je dostatok vrtuľníkov.
Obrovské záplavy v Mozambiku spôsobili smrť stoviek osôb a zdevastovali mozambické hospodárstvo. Ako uviedol v stredu mozambický premiér Pascoal Mocumbi, na humanitnú pomoc je odkázaných viac ako 1,5 milióna obyvateľov tejto africkej krajiny.