a dávajú pozor na prsty vreckárom "operujúcim" medzi Námestím sv. Marka a mostom Rialto. Tí sa totiž za posledné roky mimoriadne "rozšupli".
Ďalšou novinkou v meste na lagúne sú kamery, inštalované na kritických miestach, kde sa ľahko vytvára tlačenica. Iba za minulý víkend, kedy tradičné vypúšťanie holubov na Námestí sv. Marka predznamenalo začiatok karnevalových radovánok, sa fašiangovej mely v uliciach Benátok zúčastnilo 100.000 ľudí z radov miestnych obyvateľov i turistov.
Na úzkych mostíkoch a v krivolakých uličkách sa v týchto dňoch takmer nedá dýchať. Keď na niektorých miestach začne byť pritesno, vigili, čiže uniformovaní dopravní policajti, vyhlásia jednosmernú "premávku" -- niektorými ulicami sa môže ísť iba smerom na Rialto, inými zasa k námestiu. Fašiangujúci to však nemajú radi, lebo takto prichádzajú o obľúbené frontálne stretnutia jednotlivých "prúdov" maškarného sprievodu.
Nebolo to tak dávno, keď február platil ako tajný tip pre turistov, ktorí mali radi Benátky hoci aj v hmle, ale hlavne bez tlačenice. Až v 70. rokoch oživili tunajší obyvatelia tradíciu il carnevale. Viac ako 200 rokov, odkedy Napoleon obral vtedajšiu Benátsku republiku o hrdosť a nezávislosť, odpočívali fašiangové masky na dne truhlíc.
Hnacím motorom renesancie karnevalu boli hoteliéri. A úsilie sa vyplatilo. Z celého sveta sem začali prúdiť cudzinci, aby sa zapojili do všeobecného veselia. "Skoro všetky alberghi sú obsadené," oznamujú dnes cestovné kancelárie. Najbližšiu inváziu očakávajú vo štvrtok na giovedi grasso, kedy sa začína "horúca fáza", ktorá potrvá až do utorka.
Benátsky karneval sa dodnes nesie v duchu hesla: elegantne a s vkusom. Turistom zo severu iba pomaly dochádza, že podstata celej hry nespočíva v haravare a hluku, ale v póze, nepreniknuteľnosti, dvojzmyselnosti, zvodnosti. Sprvoti sa úrady opakovane pokúšali maškarné sprievody zakázať, neskôr sa fašiangové oslavy stali doménou bohatých a krásnych a oslavou sexuálnej neviazanosti.
V súčasnosti sa karnevalu energicky chopil turistický ruch. Za požičanie masky sa platí v priemere 300.000 lír (7200 Sk). Chýrnym miestom stretnutia najnápaditejších masiek je Café Florian, ktorá je aj bez tejto povesti najkrajšou kaviarňou na námestí a ktorá vždy vo februári vztyčuje mólo, po ktorom sa producírujú maškary od výmyslu sveta. Ostatným fašiangujúcim slúži ako kulisa celé mesto a ako publikum okoloidúci. Samozrejme, nesmú chýbať ani vreckári, ktorým tento víkend svitne veľký deň -- policajti totiž ohlásili štrajk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.