Korzár logo Korzár

Tiso neustále zamestnáva slovenskú politiku

Andrea HARMANOVÁBratislava - Slovenská politická scéna sa už viac ako dva týždne zaoberá pamätnou tabuľou bývalého slovenského prezidenta Jozefa

Andrea HARMANOVÁ

Bratislava - Slovenská politická scéna sa už viac ako dva týždne zaoberá pamätnou tabuľou bývalého slovenského prezidenta Jozefa Tisa. Slávnostne ju odhalia 14. marca na Katolíckom dome v Žiline. Neočakáva sa preto, že dovtedy utíchnu politické diskusie o tabuli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ostrú reakciu na adresu Dzurindovej vlády vyslovilo včera HZDS. Vyzvalo premiéra, aby situáciu riešil a neskrýval sa za stanoviská vládnych strán. Podľa HZDS V. Mečiar nekompromisným postojom dosiahol odstránenie podobnej tabule v roku 1992 v Bánovciach nad Bebravou. Tisovu tabuľu pritom v žilinskom zastupiteľstve presadili práve mestskí poslanci HZDS spolu s SNS. Predseda okresného predstavenstva HZDS K. Strážsky SME povedal, že v umiestnení tabule nevidí žiadny rozpor so zmýšľaním hnutia.

SkryťVypnúť reklamu

"Veď aj my vo Varíne, kde som starostom, máme po Dr. Tisovi pomenovanú ulicu. Museli sme odolávať rôznym tlakom, ale pocítili sme veľkú podporu zahraničných Slovákov, ktorí nás podržali."

Hovorca premiéra M. Lengyel povedal, že premiér sa už k problému vyjadril a deň pred výročím vzniku vojnového slovenského štátu vystúpi na tlačovej konferencii. Rovnako minister zahraničia E. Kukan oznámil, že vláda na budúci týždeň k Tisovej tabuli zaujme rozhodné stanovisko.

Zatiaľ nie je zrejmé, či sa kontroverznou tabuľou bude zaoberať parlament. Generálny riaditeľ sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR Juraj Hrabko navrhol zvolať plénum, aby sa nemohlo spochybniť smerovanie Slovenska ako demokratickej krajiny. Plénum parlamentu by sa malo zísť ešte pred 14. marcom. Poslanci by mali v prijatej deklarácii odsúdiť myšlienky totalitného režimu v akejkoľvek podobe. Na poznámku, či nestačí, že tabuľu odsúdili všetky parlamentné strany okrem SNS, ústavní činitelia a vo veci koná aj prokuratúra, Hrabko podotkol:

SkryťVypnúť reklamu

"Nie je to postačujúce, aj keď som veľmi rád, že najvyšší ústavní činitelia jednotlivo odsúdili tento krok. Je v záujme Slovenska, aby najvyššie štátne orgány zaujali rozhodný postoj."

Dodal, že na svoju iniciatívu neočakáva odpoveď, ale skutky.

Hrabkovou iniciatívou sa už zaoberajú predsedovia poslaneckých klubov vládnych strán. Poslanec R. Kováč SME povedal, že Hrabkov návrh sa posúdi začiatkom týždňa. "Tá tabuľa tam nesmie byť, to je môj názor," povedal. Poslanec SMK J. Kvarda o účasti na mimoriadnom zasadnutí hovorí, že "my nebudeme proti. Propagovať slovenský štát a myšlienky fašizmu, tak to v žiadnom prípade nie". Aj podpredseda KDH V. Palko povedal, že KDH má k osadeniu tabule záporné stanovisko. Z jeho slov však vyplýva, že je skeptický k zvolávaniu poslancov. "Považujeme za morálny problém Slovenska, keď sa časť občanov díva zhovievavo na porušovanie ľudských práv za slovenského štátu, ale rovnako veľký problém je aj neschopnosť spoločnosti vyrovnať sa s obdobím komunizmu. Považoval by som za nevhodné, keby sme sa sústredili len na jednu časť tohto morálneho problému a pokojne by sme ignorovali komunistické obdobie."

SkryťVypnúť reklamu

Parlament sa už v inej veci vyjadroval k rozhodnutiu mestského zastupiteľstva. V roku 1996 mestské zastupiteľstvo vo Veľkých Kapušanoch uznesením rozhodlo o výstavbe pomníka k 1100. výročiu príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny. Poslanci vtedy myšlienku pomníka odsúdili.

V kauze Tisovej tabule už koná prokuratúra. V trestnej oblasti dala pokyn, aby sa začalo trestné stíhanie vo veci trestného činu podpory a propagácie fašizmu. Primátor Žiliny Ján Slota síce tvrdí, že prokuratúra nemá dôvod hodnotiť rozhodnutie mestského zastupiteľstva, zabudol však na novelu zákona o obecnom zriadení. Novelu prijal parlament za Mečiarovej vlády. Rozhodnutie mestského zastupiteľstva v Žiline má formu uznesenia. V tom prípade by malo zastupiteľstvo na základe protestu prokurátora sporné uznesenie zrušiť. V opačnom prípade sa môže prokurátor obrátiť na súd s návrhom na zrušenie nezákonného uznesenia.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu