snímky režiséra Václava Vorlíčka Sokoliar Tomáš.
Hlavným producentom filmu s rozpočtom 100 miliónov je Pavel Geleta a bratislavská spoločnosť AG STUDIO. Ďalšími producentmi sú JECK Film Paris (Francúzsko), FOCUSFILM Budapest (Maďarsko), OKO Film Studio Warszawa (Poľsko), Slovenská televízia Bratislava, Česká televize Praha, AB Barrandov Praha a film dokonca získal i podporu fondov Eurimages a Pro Slovakia.
Ako na tlačovke pred uvedením filmu zdôraznil Michal Drobný z distribučnej spoločnosti Continetal, ide o slovenský koprodukčný film a nie o českú snímku, ako sa poniektorí mylne nazdávajú.
Príbeh rozpráva o dospievajúcom Tomášovi (Braňo Holíček), chlapcovi so zázračnými schopnosťami ovládať zvieratá, ktorý odvážne skríži cestu krutému hradnému pánovi Balodorovi (Juraj Kukura) a získa si priazeň jeho dcéry Frominy (Klára Jandová). Citlivý a bystrý Tomáš nešťastnou náhodou prišiel o otca a musí sa ukrývať v lese. Stáva sa z neho štvanec. Útočisko napokon nájde v dome najlepšieho sokoliara Vagana (Waldemar Kownacki), ktorý sa vďaka intrigám svojho učňa Ivera (Jiří Langmajer), rovnako dostal do Balodorovej nemilosti. Tomášovi sa podarí skrotiť si najmocnejšieho a najkrajšieho sokola v kraji, ktorý kedysi zachránil život kráľovi Matúšovi. Mocný pán za výdatnej pomoci intrigána Ivera napokon doženie Vagana pod šibenicu. Za pomoci kráľovského dravca sa Tomášovi podarí odhaliť pravdu. Všetko sa napokon skončí šťastne a nad hlavami zachránených hrdinov krúži bájny sokol, symbol slobody a nádeje.
Ako tvrdí režisér Vácalav Vorlíček (Kdo chce zabít Jessie, Pane vy jste vdova, Což takhle dát si špenát, Jezerní královna, Arabela) scenár, ktorý napísal Ondrej Šulaj podľa novely J. C. Hronského, obsahuje všetky prvky, ktoré má mať divácky film. Príbeh ho oslovil práve preto, že je v ňom kúsok romantiky a dobrodružstva s veľkou dávku fantázie. Tentoraz v ňom však nie je ani jeden rozprávkový prvok, ani zázrak, či rozprávková premena, alebo rekvizita.
Azda po prvý raz v dejinách slovenského filmu použili veľké množstvo hrajúcich zvierat, počnúc dravcami, cez psov, kone, až po medvede a vlkov.
"Snažili sme sa o minimálne množstvo trikov. Ale boli zábery, kde sme museli pristúpiť k počítačovej animácii. Napríklad v scéne, pri ktorej kuna triafa šiškou do hlavy Tomášovu sestru. Toto by zviera ťažko dokázalo. Je to jeden z najdrahších záberov filmu, vyšiel nás na 100 tisíc korún. Digitálne filmové animácie sme robili v Prahe," prezradil producent Pavel Geleta.
Scény so zvieratami musel zvládať aj Braňo Holíček, ktorý sa okrem jazdy na koni naučil základom sokoliarskeho výcviku. Vo filme sa striedalo šesť sokolov patriacich skupine Astur z Červeného Kameňa. Výslednej forme príbehu v ktorom významnú úlohu zohráva živá aj neživá príroda, vtisol svoj výrazný rukopis Ján Gruska. Tento skúsený architekt sa podieľal na filmoch Kráľ Drozdia Brada, Mahuliena Zlatá panna, Šípková Ruženka, ale najmä Jakubiskovej rozprávke Perinbaba, ocenenej za výtvarnú stránku na československom festivale hraných filmov. Tvorcom nešlo o zasadenie filmu do konkrétneho priestoru, ale chceli rešpektovať iba reálie 15. a 16. storočia kdesi uprostred Európy. Gruska, ako zanietený etnograf, použil napríklad pri scéne pohrebu Tomášovho otca výtvarne pôsobivé vyrezávané drevené náhrobníky zo stredného Slovenska.
"Pracovalo sa mi ťažko, keďže všetky filmové profesie na Slovensku zanikli. Navyše z filmového štúdia Koliba je dnes vytunelovaná dreváreň. Všetko robili ľudia, ktorí na filme nikdy nepracovali. Musel som si odznova vyformovať realizačný štáb. Na niektoré technológie sme si doslova spomínali. Takéto špecifické profesie sa hľadajú roky. Dnes už nemáme cizelérske, kaširnícke, ani modelárske dielne. Všetky špeciálne pracoviská spojené s dekoračnou technikou zanikli," vzdychol si Gruska.
Podľa koprodukčných dohôd uvedú snímku postupne v každej zúčastnenej krajine. Najbližšie, 9. marca, bude mať českú premiéru. V júni ju plánujú nasadiť v Poľsku a pripravuje sa aj nemecká a francúzska verzia.
"Bolo povzbudzujúce vidieť, že filmárski kolegovia z cudziny môžu na Slovensku nájsť partnerov v našich filmových profesionáloch. Myslím si, že toto je cesta, ktorou sa budeme uberať aj naďalej," uviedol výkonný producent a druhý režisér Laco Halama.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.