metodik, ktorý sa ako osvetár výrazne zasadil o rozvoj ochotníckeho divadla a umeleckého prednesu, v roku 1939 zmaturoval na prešovskom gymnáziu. Pôvodným povolaním úradník, od roku 1961 pôsobil ako člen činohry Štátneho divadla v Košiciach. Do profesionálneho divadla nastúpil po dlhoročnej ochotníckej činnosti v amatérskom divadle. Účinkoval v dramatickom krúžku Záborský v Prešove a svoj talent rozvíjal aj v Slovenskom rozhlase, kde bol externým členom dramatickej skupiny.
Na košickom javisku vytvoril vyše 70 postáv. Žánrovo i rozsahom rozmanitých. Stvárňoval ich so zmyslom pre realistickú kresbu charakteru. K jeho najvýraznejším možno priradiť napríklad Damisa v Tartuffovi, Štefana Širického v Timraviných Hrdinoch, Adolfa v Eugénii Grandetovej, Dr. Galléna v R. U. R alebo Sebastiána ktorého si zahral v Shakespearovom Večere trojkráľovom. Pôsobenie v divadle ukončil v roku 1966 kreáciou Vernona v inscenácii T. Williamsa Leto a dym. Vyskúšal si aj režisérske schopnosti, najprv asistoval Ottovi Katušovi, alebo Jozefovi Pálkovi. Sám režíroval rozprávku "Čo kamera nevidela". Potom pracoval na Krajskom osvetovom stredisku ako vedúci oddelenia záujmovo umeleckej činnosti, krátko na to zastával funkciu riaditeľa Krajského osvetového strediska a od roku 1973 bol riaditeľom krajskej pobočky Slovkoncertu, kde mal výrazný podiel na prieniku hudobnej kultúry do všetkých okresných sídiel. Ondrej Grega sa okrem kultúry aktívne podieľal na občianskom živote, vo voľných chvíľach zastával funkciu sudcu z ľudu.
Literát Štefan Kasarda si na svojho bývalého kolegu spomína slovami: " V súvislosti s rozhlasom je vari charakteristické jeho účinkovanie v rozhlasovej hre Jozefa Sekeru Vinohradníci, kde patril k rodu tých, čo tak zápalisto vyznávali život. Tak ako víno cez hrozno milovalo slnko v spomínanej hre, tak on miloval život slnka v ľuďoch i pôde. A slnko života v nás."
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.