boli upravené smerom dole. Na dôvod tohto vo všetkých rezortoch nepopulárneho opatrenia sme sa opýtali riaditeľa záchrannej služby MUDr. Ladislava Šimáka.
"Nie je to len prípad košickej záchrannej služby. Dostali sme nariadenie z ministerstva zdravotníctva."
V tomto usmernení z personálneho odboru ministerstva je jasne uvedené, kto do akej platovej triedy patrí. Podstatnou zmenou je, že existujú dve rôzne tabuľky, technicko-hospodárskych a zdravotníckych zamestnancov. Obe sa líšia výškou finančného ohodnotenia.
"Medzi zdravotníkov možno zaradiť len tých, ktorí majú zdravotnícke vzdelanie. Za to sa nepovažuje nejaký týždenný kurz, ale musí to byť stredná škola. Tak sa stalo, že časť vodičov, ktorí boli doteraz zaradení v zdravotníckej platovke, sme podľa tohto nového ustanovenia museli preradiť do nezdravotníckej. Pokiaľ neexistovalo jasné nariadenie, kam ich zaradiť, bolo možné v kolektívnej zmluve urobiť určitú úpravu v rámci organizácie. Vnútorný predpis však nemôže ísť nad rámec vyššej právnej normy."
Tí, u ktorých to bolo možné, boli predtým zaradení lepšie. Samozrejme, za takúto úpravu svojho platu nikto nezaďakuje. V dobe, keď peňazí nie je bohviekoľko, nie je vylúčený ani pocit krivdy. Časť tohto negatívneho dopadu sa v záchrannej službe snažia dorovnať úpravou osobných príplatkov.
"Teraz ide jar, budeme sa snažiť vymyslieť zamestnancom nejaké práce na dohodu, aby sme im prilepšili, a od júna je sľubovaná valorizácia platov. Osobne si myslím, že to zdravotné vzdelanie naozaj treba. Odkedy existujeme ako záchranná služba, som pracovníkom zdôrazňoval, aby si ho doplnili. Lenže viete, ako je to, keď nemusíte, nerobíte. Vlastne celá úprava sa týka hlavne týchto pracovníkov. V prípade ostatných ide len o menšie zmeny."
Do roku 1992 platil predpis, podľa ktorého na vzdelanie sanitára stačil 110-hodinový kurz. U týchto starších sanitárov je možné uznať tento kurz ako stredné vzdelanie. Tí, ktorí nastúpili až po roku 1992, kedy sa na stredných odborných zdravotníckych školách otvorili sanitárske školy, túto možnosť nemajú.
"V Košiciach sa to týka asi trinástich zamestnancov. ide však o mladých ľudí, ktorí majú možnosť, a budeme sa to snažiť vybaviť, aby si vzdelanie mohli doplniť na strednej zdravotníckej škole."
Plat sanitára pozostáva zo základu a osobného ohodnotenia. To sa vypočítava z tarifnej mzdy. Príplatky, trebárs za smennosť alebo infekčný príplatok, zostávajú. Odmeny za nadčasy sú viazané na výšku priemernej mzdy, preto budú adekvátne nižšie.
"Toto nariadenie je do istej miery aj dôsledkom toho, že sa čiastočne mení systém vzdelávania. Zriadilo sa aj takzvané vyššie odborné vzdelanie, v našom prípade napríklad diplomovaný asistent urgentnej medicíny, prípadne diplomovaná sestra, a tých tiež v rámci novej platovky treba niekam umiestniť. Dali ich do osmičky a pri tejto príležitosti sa všetko prehodnocovalo. Niektoré veci boli upravené. Uvažuje sa aj o vysokoškolskom vzdelaní, neviem, či v Trnave už nebeží, ktoré nie je lekárske, ale končí sa bakalárskym titulom."
Nariadenie platí od januára. Tí, čo ho vydali, tvrdia, že malo platiť už od roku 1992.
"Ja mám však listy z ministerstva, kde nám ešte pred dvoma rokmi tvrdili, že aj sanitári môžu byť zaradení vo vyššej triede. Takže ani oni v tom nemali jasno. Aj tam sa menia ľudia, bol vypracovaný súborný materiál, asi 160 strán, a tam je všetko, čo súvisí s mzdovým zaradením zamestnancov. Preto už niet veľmi o čom diskutovať."
Nie je toto nariadenie do istej miery aj pokusom ministerstva prispôsobiť sa neradostnej finančnej situácii v rezorte?
"Nemyslím si, že by dôvod tkvel práve tu. Nejaký poriadok v tom bolo treba urobiť. Mám však pocit, že to mohlo počkať. Bolo by logickejšie, keby k tomuto kroku došlo súčasne s valorizáciou. Na druhej strane je pravda, že vzdelanie by malo byť adekvátne ocenené. Ak by boli všetci bez rozdielu zaradení rovnako, bola by to krivda na tých, ktorí vzdelanie majú. Odstupňovanie byť musí. Nešťastie je v tom, že zdravotníctvo má málo prostriedkov a zaradenia v nižších triedach sú nižšie, ako minimálna mzda. A podľa mňa by tu najnižší plat mal byť aspoň dvojnásobkom minimálnej mzdy, aby ľudia mali vôbec chuť chodiť do práce."
Podľa MUDr. Šimáka je trochu nešťastné, že u nás nie je ustálený systém.
"Angličania sa pýšia, že u nich je dvesto rokov rovnaký systém školstva. U nás sa to mení každé dva-tri roky. Aj teraz sa otvára odbor, už spomínaný diplomovaný asistent urgentnej medicíny. Je to vyššie vzdelanie pre tých, ktorí už majú prax zdravotníckeho záchranára. Štúdium potrvá len asi tri až štyri roky. Zabezpečí ho stredná zdravotnícka škola."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.