ľudských práv, vznesených proti bývalému iránskemu prezidentovi Alímu Akbarovi Hašimímu Rafsandžánímu.
Najvyššia iránska bezpečnostná rada včera nariadila ministerstvu zahraničných vecí, aby belgickému veľvyslancovi doručilo oficiálny protest. Počínanie Belgicka sa stretlo s negatívnym ohlasom aj medzi najvplyvnejšími iránskymi politickými stranami, vrátane reformnej koalície, ktorá zvíťazila v minulomesačných parlamentných voľbách.
"To, čo Belgicko urobilo, je nenormálne, vymykajúce sa všetkým diplomatickým normám a medzinárodnému právu," povedal iránsky minister zahraničných vecí Kamal Charází na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym rezortným kolegom Lambertom Dinim. Taliansky minister, ktorý je na návšteve Iránu kvôli upevneniu vzájomných vzťahov, vyhlásil, že Belgicko koná samostatne a nie je podporované Európskou úniou.
Belgický súd začal vyšetrovanie exprezidenta Rafsandžáního na základe obvinení, ktoré vzniesol voči nemu v Iráne narodený belgický občan. Ten bývalého prezidenta obvinil z mučenia a porušovania ľudských práv, ktorých sa mal dopustiť v rokoch 1983-89. Belgické ministerstvo zahraničných vecí dnes potvrdilo informácie o otvorení súdneho prípadu, poprelo však správy, že na Rafsandžáního bol vydaný zatykač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.