pomoc. Uvádza vo svojej rozsiahlej správe z Mozambiku korenšpondent nemeckej tlačovej agentúry DPA.
Nespočetné množstvá zdochnutých zvierat a nedostatok potrebných liekov, pitnej vody stále zvyšuje nebezpečenstvo vzniku epidémie. Oficiálne mozambické zdroje uvádzajú, že obeťami katastrofálnych povodní sa stali stovky obyvateľov. Zahraničné humanitárne organizácie však počet obetí v tejto južnej africkej krajine už dnes odhadujú na tisíce. Rozvodnená voda za posledné dva dni začala síce pomaly klesať, no meteorólogovia predpovedajú na stred budúceho týždňa ďalšie silné dažde.
Podľa doterajších informácií zahraničných humanitárnych organizácií postihli záplavy až dva milióny ľudí, ktorí stratil celý svoj majetok. Približne 900 000 z nich potrebuje urýchlene humanitárnu pomoc - pitnú vodu a potraviny. Len v sobotu sa napríklad, podľa zdrojov mozambického krízové štábu podarilo objaviť v postihnutých oblastiach 40 ďalších mŕtvych tiel.
Všetky najdôležitejšie cestné komunikácie a mosty sú úplne zničené a mozambické úrady bez prestávky pracujú na ich aspoň čiastočnej obnove.
V nedeľu prileteli na pomoc do krajiny tri záchranné vrtuľníky nemeckej Spolkovej ochrany hraníc (BGS). Len niekoľko hodín po pristátí v mozambickej metropole Mapute stroje odleteli do 1250 kilometrov vzdialenej postihnutej oblasti Beira. Ako uviedol hovorca nemeckého záchranného tímu nadporučík Wolffhart Kloss hneď začali tisícom obetiam povodní asi 250 kilometrov od Beira roznášať lieky a pitnú vodu. Podľa poznatkov nemeckých záchranárov sa tu nachádzajú izolované skupiny v počte 5000 až 6000 ľudí, ktorí potrebujú okamžitú pomoc.
Ďalšie štyri vrtuľníky BGS a nemeckej armády Bundeswehru priletia do Mozambiku už dnes. Podľa mozambických zdrojov práve urýchlená pomoc z Európy a USA by pomohla čiastočne vyriešiť kritickú situáciu, ktorá nastala po tejto najväčšej katastrofe v krajine za posledných 50 rokov.
Očakávajúc pomoc zo západnej Európy a USA znížila Juhoafrická republika (JAR) počet svojich vrtuľníkov, ktoré vyhľadávajú zachránených obyvateľov na strechách domovov a stromoch. Tri zo siedmych strojov JAR budú naďalej vyhľadávať zachránených a štyri budú už len transportovať do oblastí pitnú vodu a potraviny. V priebehu jedného týždňa zachránili vojaci JAR približne 12 142 obyvateľov Mozambiku pred istou smrťou.
Autor: Maputo (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.