návštevníci výstav v Bardejove, Prešove, Košiciach či v Bratislave, ako aj v Antverpách, Berlíne, Prahe alebo v Johannesburgu či v Pretórii.
"Chystám sa na výstavu k miléniu do Bratislavy, dostala som zároveň ponuku vystavovať v Belgicku. Mám rozrobené veci, ktoré treba dokončiť. Takmer každý deň som v ateliéri. Keď som v stredu chcela pokračovať v práci, zažila som šok. Neverila som vlastným očiam - na vchode som našla kovovú petlicu s visiacou zámkou. Je to možné, aby sa človek nemohol dostať do vlastného ateliéru?..."
Pani Hanáková, významná predstaviteľka súčasnej textilnej tvorby na Slovensku, bezradne prešľapuje pred zapečatenými dverami ateliéru v opustenom, zdevastovanom dome v centre Košíc. Ateliér má v prenájme od roku 1989.
"Bola to jedna diera. Na vlastné náklady som ju zrekonštruovala. Len za montáž elektriky som zaplatila okolo 10 tisíc korún. Mám všetku dokumentáciu. Veď k projektu sa museli vyjadriť pamiatkari, architekti, požiarnici, hygienici a ktovie kto ešte. Všetky zmluvné podmienky som celý čas dodržiavala. Nestalo sa, aby som meškala s nájomným...," prehltne horkú slinu.
Historicky chránená 110-ročná budova patrila pred revolúciou Bytovému podniku mesta Košice. V roku 1993 sa majiteľom stali Východoslovenské železiarne. S prenajímateľom, VSŽ Byty, spol. s r. o., podpísala novú nájomnú zmluvu o nájme nebytových priestorov. V roku 1996 dostala prvýkrát výpoveď.
"Samozrejme, okamžite som sa odvolala a zároveň som požiadala o vhodné náhradné priestory, na čo mám zo zákona nárok..."
Medzitým budova opäť zmenila majiteľa dnes je ním QBE Slovenská investičná spoločnosť. V januári tohto roku dostala Margita Hanáková ďalšiu výpoveď. Priestory mala uvoľniť do konca februára. Po porade s právnikom sa opäť odvolala.
"Podľa neho výpoveď je v rozpore so Zákonom o bytových a nebytových priestorov, a tým pádom neplatná. Majiteľ budovy totiž o pridelení náhradných priestorov nechce ani počuť."
QBE SIP, zastúpená Vladimírom Bačom, odvolanie zmietla zo stola a nájomníčku požiadala o okamžité vysťahovanie. Na rad prišli pečatidlá a masívne petlice.
Podľa vyjadrenia V. Baču spoločnosť siahla po radikálnom riešení, pretože nájomníčka neakceptovala viaceré písomné výzvy na opustenie priestorov.
"Naša spoločnosť ako vlastník objektu od roku 1996 plánovala urobiť komplexnú rekonštrukciu budovy. V nej by malo byť sídlo spoločnosti, ktorá je doteraz v prenajatých priestoroch. Podmienkou bolo úplné uvoľnenie objektu. Nájom bol uzavretý v zmysle nájomnej zmluvy a jej dodatku na dobu neurčitú s účinnosťou od 1. januára 1996 až do konca mesiaca, v ktorom nájomca preberie písomnú výpoveď. Zo zmluvy nám však nevyplýva povinnosť poskytnúť náhradné nebytové priestory," uviedol Bača.
Margita Hanáková podala na polícii trestné oznámenie. "Nikdy som s políciou nemala nič do činenia. Ale neviem, čo si počať..."
Jedinečné tapisérie výraznej osobnosti výtvarného umenia na Slovensku sú teda pod zámkou, drevené krosná v ateliéri zmĺkli. Nik nedokáže povedať, kedy opäť rozozvučia svoju nádhernú pieseň. Vo vzduchu však visí otázka. Je až taký veľký problém pre veľkú akciovú spoločnosť s austrálskym kapitálom vyriešiť vec k spokojnosti oboch strán? Alebo sa stane ateliérom Margity Hanákovej ulica?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.