sú názorové diferencie, ktoré sa rozpútali okolo textu poslaneckého návrhu. Včera sa tri "slovenské" vládne strany opäť nedohodli s SMK na preambule, ktorá takto zostáva asi najväčším problémom. Ale nie jediným.
Aby sa diferencie preklenuli, zvolal na dnes hlavný náčelník Migaš do svojho stanu stretnutie predstaviteľov všetkých - koaličných i opozičných - parlamentných strán. Kompletná zostava sa ale k rokovaniu o novele ústavy asi u Migaša nezíde. HZDS totiž hrozí bojkotom. Zastáva názor, že o tomto "právnom paškvile" (Mečiar) by sa malo rokovať za okrúhlym stolom prezidenta Schustera, pretože "Migaš je nedôveryhodnou osobou" (zase Mečiar). A aj keď sa predseda HZDS výnimočne možno ani nemýli, pozornosť v tejto súvislosti iste zaslúži jeden z jeho piatich hlavných argumentov, ktorými slávnostne odštartoval petíciu za predčasné voľby: "Politické strany spolu nekomunikujú". Ešteže neuviedol, že najmä koho vinou.
Nakoľko SNS sa schôdzky zúčastní, prípadná neprítomnosť HZDS bude aj podnetným príspevkom na tému "opozičnej zmluvy" (ktorej náplňou je spolupráca v parlamente), podpísanej pred štyrmi dňami. Opozícia však zaujímavá ani nie je - dôležitá je koalícia, ktorá má sama ústavnú väčšinu a tej je novela určená. A aj včerajšok naznačil, že dať 90 potrebných hlasov dokopy môže byť pre ňu ešte sakramentský problém.
Čaj u Migaša konfliktné hrany isteže neotupí. Podľa podpredsedu NR Hrušovského, jedného z predkladateľov, "nie je možné v takej širokej skupine ľudí diskutovať o problémoch, obsiahnutých v navrhovanej novele". Môžu tam zaznieť "iba politické, nie vecné názory". Ak je tomu naozaj tak - a zrejme áno - musíme sa pýtať, čo za politický výsledok už môže vzísť od stola, za ktorý zasadnú spoločne SMK a SNS. Ak sa včera nedohodli ani v koalícii...
Ak by chcel Migaš naozaj úprimne posunúť kauzu k politickej dohode, úplne stačilo schôdzovať v koaličnej zostave. Také stretnutie, na ktorom si jedna zo strán kladie za najvyšší cieľ "tlmočiť jednoznačné odmietavé stanovisko" (Paška - SNS), je veru z hľadiska dohody iba stratou času. Načo prizývať cudzie teleso, keď sporných bodov je i v rámci koalície dosť? Odpoved sa núka iba jedna, a dosť smutná - Migaš nachystal šarádu pre fotografov a kamery, zase jeden propagandistický chod.
Fakt je ten, že i ďalšie summity v čisto koaličnom zložení sa ešte poriadne vytrápia pri hľadaní politickej dohody. Čierneho Petra rozvracača drží už dlhšie SMK, ktorá ešte minulý týždeň prudko a veľmi nešťastne zradikalizovala svoju rétoriku. Okrem zmeny preambuly z národného k občianskemu princípu požaduje SMK aj ústavné zakotvenie inštitútu ombudsmana, plus pokladá za neprijateľné paragrafy týkajúce sa skrátenia mandátov predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu. Je toho dosť, treba teda pripomenúť, že členom komisie, ktorá text pripravovala, bol i Lajos Mészáros (už je na ÚS). Samotné požiadavky sú vecne legitímne, problémová a hlúpa je najmä ich medializácia, ktorou SMK verejne tlačí partnerov k múru. Ako z tejto "otvorenej" pozície, pred očami vlastných voličov a za pokrikov opozície, konštruktívne diskutovať?
Korektné je však povedať, že SMK nie je zďaleka jediná, kto by si rád siahol do pripraveného textu, je iba najmedializovanejšia. Za vlastnými cieľmi ide tvrdo aj SDĽ, ktorá práve ústami mierotvorcu Migaša už v polke februára oznámila, že ak sa neprijme predloha táto, "SDĽ nezostane nič iného, iba zahlasovať za Ficovu predlohu". Napokon, intervenciou sa už blysol aj prezident Schuster, ktorý má vlastné predstavy o hlave pre hlavu štátu.
Ústavná novela takto prerastá v dalšiu agendu, na ktorej si vládne strany testujú bicepsy. Na vlastnú škodu, dnes navyše i za zbytočnej asistencie SNS, ktorá sa na čaji u Migaša bude zaiste výborne zabávať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.