netýka sa chlebíčkov a alkoholu. Vznik tohto sviatku je spojený s bojom za práva žien. V roku 1909 štrajkovalo v New Yorku 20-tisíc krajčírok, a po dvoch mesiacoch donútili majiteľa továrne vyhovieť svojim požiadavkám. Bol to prvý vyhraný ženský boj.
V Európe sa všetko začalo na II. medzinárodnej ženskej konferencii, ktorej sa zúčastnili delegátky zo 17 krajín. Tu sa rozhodli prijať iniciatívu Nemky Kláry Zetkinovej, ktorá navrhla, aby bol jeden deň v roku venovaný boju žien proti vykorisťovaniu a utláčaniu a boju za volebné právo. Prvý Medzinárodný deň žien sa oslavoval 19. marca 1911 v krajinách ako Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a USA. Tento dátum mal podčiarkovať revolučný charakter osláv, pretože 18. marec bol spomienkovým dňom na tých, ktorí padli počas revolúcie v Berlíne v roku 1948.
Odvtedy sa Medzinárodný deň žien oslavoval medzi koncom februára a začiatkom apríla. V roku 1921 sa na II. komunistickej konferencii žien vyhlásil za MDŽ 8. marec. Je viac verzií, prečo sa nakoniec svetové organizácie rozhodli pre tento dátum. V roku 1957 práve v tento deň vyhlásili robotníčky textilnej továrne v New Yorku štrajk za lepšie pracovné a životné podmienky. Počas štrajku zavrel majiteľ štrajkujúcich v továrni, v ktorej neskôr z neznámych príčin vypukol požiar. Zhorela do tla a spolu s ňou 149 štrajkujúcich. Práve na ich pamiatku bol za Medzinárodný deň žien vyhlásený 8. marec.
MDŽ nie je podľa väčšiny svetových ženských organizácií dňom osláv. Každý rok vychádzajú ženy v mnohých krajinách do ulíc a bojujú za svoje práva. Podľa nich nie je mnoho dôvodov na oslavy. Zastúpenie žien v politike je ešte stále aj vo svete minimálne, o niečo lepšie je to v podnikateľskej sfére. Aj vo svetových krajinách zarábajú ženy menej ako ich mužskí kolegovia. Ešte stále nie je ocenená domáca práca žien. Aj za tieto práva má bojovať celosvetový štrajk žien, ku ktorému sa však slovenské ženské organizácie nepripoja. Podľa aktivistiek za práva žien je na Slovensku len slabá vôľa zmeniť tento stav.
Autor: Lívia PALÁSTHYOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.