Marián KIZEK & Barbora MAROSZOVÁ
Košice - Na nasledujúcu schôdzu NR SR sa poslanecký klub SDĽ rozhodol predložiť návrh novely Zákonníka práce, z ktorej by sa z neho mala vypustiť možnosť vzniku pracovného pomeru dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti. Ľavicových poslancov viedla k tejto iniciatíve najmä skutočnosť, že takéto formy práce sú živnou pôdou pre existenciu tzv. tieňovej ekonomiky, v ktorej sa viac ako dobre darí tzv. práci na čierno.
Podľa podpredsedu SDĽ Ľuba Andrassyho by táto novela mala uzákoniť to, aby sa práce menšieho rozsahu namiesto dohody o vykonaní práce riešili formou pracovného pomeru na čiastočný úväzok alebo uzavretím pracovného pomeru na dobu určitú, čím by sa podľa nich malo dosiahnuť aj zníženie nezamestanosti. Presné údaje o tom, koľko ľudí u nás pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti, však zatiaľ neexistujú... SDĽ predpokladá, že uvedená novela by mohla vstúpiť do platnosti už 1. júla 2000.
Ako to doteraz fungovalo?
V rámci doteraz platnej právnej úpravy mohol Dohodu o vykonaní práce aj Dohodu o pracovnej činnosti uzavrieť zamestnávateľ s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce nepresiahol 100 hodín ročne.
Na základe tejto dohody však nebolo možné vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času (väčšinou najviac 21 hodín).
Čo by táto právna úprava v praxi priniesla?
Podľa odporcov tejto zmeny, ktorí sa nájdu prevažne v radoch zamestnávateľov, tento počin SDĽ určite nebude viesť k zvýšeniu zamestnanosti a už vôbec nezamedzí prácu načierno. Radšej ako zrušenie by vraj poslanci mali zabezpečiť lepšiu kontrolu zdaňovania príjmov z týchto dohôd. Ich zrušenie totiž podľa nich povedie presne k opačnému efektu, a to k zvýšeniu čiernej práce. Ak totiž všetci zamestnanci budú musieť mať so svojimi zamestnávateľmi podpísané riadne pracovné zmluvy, pre žiadnu z oboch strán to žiadny prínos neprinesie. Zamestnávatelia pocítia zvýšenie hrubých mzdových nákladov, a ich zamestnancom sa zas platením rôznych odvodov do poistných fondov zníži čistý príjem. Do prázdnej štátnej pokladne poputujú nižšie dane z príjmov, pretože zákonom stanovené 12-percentné poistné znižuje zdaniteľný príjem, a tým pádom aj odvedený preddavok dane. Zamestnanci tak budú napríklad platiť príslušné poistné aj u dvoch zamestnávateľov, ale paradoxne si pri návšteve v lekárni aj naďalej budú musieť priplácať za lieky a pri pobyte v nemocnici určite nedostanú izbu napr. s farebným televízorom... A o vyššom dôchodku, za dvojnásobné odvody do fondu dôchodkového zabezpečenia, môžu opäť len snívať.
Preto sa zamestnávatelia pravdepodobne budú snažiť nájsť aj s tichým súhlasom svojich pracovníkov možnosti, ako by sa dala táto novela obísť. Pracovníkov by si zrejme najímali len ako načierno pracujúcich brigádnikov...
"Tento návrh skomplikuje život mnohým čestným ľuďom, ktorí si prácou na dohodu privyrábajú k slabému platu," myslí si poslanec za KDH Július Brocka.
Podľa neho prácu na dohodu využívajú aj mnohí špičkoví odborníci, ktorí pracujú v zle platených zamestnaniach, či ženy na materskej dovolenke. Podľa Brocku by sa malo v novele Zákonníka práce špecifikovať, že na dohodu o pracovnej činnosti nemôže pracovať evidovaný nezamestnaný.
"To je naozaj nespravodlivé, je to parazitizmus na štáte. Všeobecné zrušenie práce na dohodu je však pri riešení problému nezamestanosti len kozmetickou úpravou," povedal Brocka.
Veľké pochopenie pre návrh SDĽ nemá ani generálny riaditeľ KPS Košice Martin Vranovský.
"Pre mňa ako zamestnávateľa by to v podstate ani veľa neznamenalo, no pre niektorých našich pracovníkov by to nič pozitívne neprinieslo. V súčasnosti zamestnávame asi 20 percent ľudí na takéto dohody, pretože pri momentálnej recesii v stavebníctve by sme pre nich nevedeli zabezpečiť prácu na celý rok. Keby sme mohli zamestnávať ľudí len v trvalom pracovnom pomere, museli by sme všetkých 'dohodárov' prepustiť, pričom najviac by to postihlo robotníkov. Aj preto nemám pocit, žeby tento návrh niečo vyriešil, skôr by ešte viac skomplikoval situáciu na trhu práce."
V podobnom zmysle sa vyjadruje aj člen košickej regionálnej pobočky Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Mikuláš Hajdu.
"Hoci nepoznám všetky súvislosti a ani úplný návrh tejto novely, nemyslím si, žeby systémovo vyriešila problémy, ktoré v tejto oblasti sú. Keď sa zo Zákonníka práce vypustí možnosť pracovať na dohodu o vykonaní práce a o pracovnej činnosti, čierna práca vôbec nezanikne, iba sa presunie do iných foriem. Preto si myslím, že tento návrh nie je krokom správnym smerom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.