medziročne klesá objem stavebnej výroby. V spoločnosti Ferrost, a. s., tiež v dôsledku týchto skutočností došlo nedávno k uvoľneniu niekoľkých zamestnancov. O tejto záležitosti sme už v našich novinách informovali. Bližšie nás so situáciou v podniku oboznámil výkonný riaditeľ Ferrostu Ing. Dušan Hricišin a výrobno-technický námestník Ing. Ján Pojezdala.
"Všetky stavebné firmy na východnom Slovensku sú nútené v súčasnosti znižovať stavy zamestnancov v dôsledku nedostatku zákazok," skonštatoval D. Hricišin. "K útlmu stavebnej výroby došlo najmä v minulom roku. Situáciu nám skomplikovala aj novelizácia zákonov týkajúcich sa zamestnanosti. Tým, že štát znížil hranicu pre hromadné prepúšťanie, núti zamestnávateľov umelo držať ľudí, hoci pre nich niet roboty. Kým predtým sa hromadné prepúšťanie klasifikovalo pri hranici 30 zamestnancov za mesiac, momentálne je to už pri uvoľnení 20 ľudí v priebehu troch mesiacov. Umelou zamestnanosťou sa nám zvyšujú náklady na mzdy, čo nám zase komplikuje situáciu pri vyplácaní odvodov do fondov a poisťovní. A keď máte podlžnosti v týchto inštitúciách, začína vám narastať penále. Je ťažké pre podnikateľa v týchto podmienkach správať sa trhovo a pružne prispôsobovať stav zamestnancov aktuálnym potrebám."
Kým ešte začiatkom minulého roku Ferrost zamestnával 200 ľudí, v priebehu roku museli stav znížiť celkove na 150. V stavebníctve z tohto počtu pracovalo zhruba 70 zamestnancov. Ďalšou nosnou činnosťou podniku je výstavníctvo. V týchto dňoch došlo k prepusteniu 15 ľudí zo stavebnej výroby. Pri ich odchode, ako nás uistili zástupcovia firmy, im vyrovnali aj omeškanú časť miezd. Uvoľneným zamestnancom vyplýva nárok na dvojmesačné odstupné, ak sa nedohodli na rozviazaní pracovného pomeru dohodou.
Podľa J. Pojezdalu v minulom roku robili iba na menších zákazkach. Situácia so zákazkami bola natoľko kritická, že dokonca prijali aj rekonštrukcie bytových jadier.
Jedinou väčšou zákazkou bola Česká sporiteľňa v Prahe, kde pracovali ako subdodávateľ pre českú dodávateľskú firmu. Tam však narazili na iný problém. Po dvoch mesiacoch práce museli všetkých svojich ľudí stiahnuť, pretože dodávateľ im neplatil za nimi vykonané práce. Tri milióny korún, ktoré mali za túto prácu dostať, sa stali nedobytnou pohľadávkou. Šéf spomínanenj dodávateľskej firmy nie je nikde zastihnuteľný a dokonca bolo po ňom v Čechách vyhlásené celoštátne pátranie. Tie tri milióny by sa firme teraz zišli ako soľ, tvrdí výkonný riaditeľ.
O konkrétnych výsledkoch hospodárenia za minulý rok sme sa toho veľa nedozvedeli, keďže ešte nie je dokončená účtovná uzávierka, podnik však vykáže stratu. Priemerná mzda vrátane manažmentu predstavuje deväťtisíc korún. Ferrost, a. s., vznikla v januári minulého roku ako ďalšia z dcérskych spoločností Ferrostu Holding. K nedávno medializovanej kauze týkajúcej sa rekonštrukcie sídla HZDS sa zástupcovia Ferrostu, a. s., nevyjadrili s tým, že táto záležitosť sa netýka ich firmy, ale Ferrostu Holding, ktorý je iným subjektom.
Ako sme už spomínali, firma sa zaoberá aj výstavníctvom, avšak i tento biznis zažíva v tomto období ťažké časy. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne klesol počet vystavovateľov, čo sa podpísalo aj na rapídnom znížení výnosov z tejto činnosti. Napriek existujúcim problémom sa chce Ferrost aj naďalej venovať obom týmto nosným podnikateľským aktivitám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.