vydaní, kedy sme uviedli aj to, že podľa našich informácií nedostatok šrotu nemal byť spôsobený prípadnou insolventnosťou železiarní. Keďže väčšinovým dodávateľom pre VSŽ je v tomto smere Kovoúprava, nakontaktovali sme sa na jej riaditeľa Ing. Jaroslava Širanca, aby nám súčasný stav vysvetlil.
"Trochu poopravím vašu informáciu, že zásoby šrotu postačovali len na niekoľko dní. Posledné tri mesiace zásoby boli len niekoľkohodinové. Situácia sa začína stabilizovať a šrot je na skladoch už pre niekoľko dní. Príčinou zúženia zásob je skutočnosť, že VSŽ skúšajú nový model dodávania tejto komodity. Zaznamenali sme snahy vedenia železiarní získať viac dodávateľov šrotu, ale je zrejmé, že súčasnú pozíciu, keď dodávame zhruba 65 percent celkového objemu, si udržíme aj naďalej. Určité problémy boli spôsobené aj tým, že nebola vytvorená zimná zásoba šrotu, došlo k štrajku v Maďarsku, dotkli sa nás tiež rôzne opatrenia týkajúce sa vývozu zo zahraničných krajín, od ktorých odkupujeme asi tretinu šrotu. My dodávame výhradne pre VSŽ, pravidelne s vedením železiarní rokujeme a dá sa povedať, že sú položené základy korektnej spolupráci. Zo strany VSŽ sa zlepšila platbyschopnosť, čo celú situáciu pomáha stabilizovať," skonštatoval J. Širanec.
V žiadnom prípade podľa jeho slov nejde zo strany Kovoúpravy o nejaké snahy komplikovať výrobný proces. Aj také špekulácie sa objavili po tom, čo práve Kovoúprava dala do konkurzu maďarské oceliarne DAM patriace z väčšej časti VSŽ. Kovoúprava sa k radikálnemu kroku odhodlala kvôli svojej 11 a polmiliónovej pohľadávke. J. Širanec v súvislosti s touto pohľadávkou poznamenal, že Kovoúprave jej nedobytnosť spôsobuje určité finančné problémy, ktoré sa môžu odraziť v problémoch so zabezpečovaním šrotu pre železiarne. Zaujímalo nás preto, koľkodňová zásoba šrotu by sa dala za túto sumu zabezpečiť. VSŽ spotrebujú denne podľa hovorcu Jozefa Marka 2500 až 3000 ton šrotu. J. Širanec nám povedal, že VSŽ si za tonu účtujú 2600 až 3200 korún. Aj keď cena, za ktorú kupuje šrot Kovúprava, je iná, na hrubý prepočet nám to postačí. Za zásobu šrotu na jeden deň železiarne zaplatia od 6,5 do 9,6 milióna korún. Takže keby mala Kovoúprava tých 11 a pol milióna, dodala by pre VSŽ šrot na jeden a pol až dva dni, keďže nakupuje lacnejšie ako predáva.
"To, že táto pohľadávka nám skomplikovala situáciu, je fakt, veď na čistý zisk 12 miliónov musíme robiť celý rok," poznamenal J. Širanec.
"Znížené zásoby však vyplývajú z tých skutočností, ktoré som vám spomínal, a síce snahami vedenia o nový model pri dodávke šrotu."
Že v tomto smere naozaj došlo k zmenám, nám potvrdil aj hovorca Jozef Marko. Od prvého januára šrot zabezpečuje odbor Strategické suroviny vo VSŽ a. s. Podľa vyjadrení oboch zainteresovaných strán situácia v dodávke tejto komodity by sa mala dostať do bežných koľají už v najbližšom období.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.