Ako sa vyspíme doružova
Človek vydrží bez jedla aj niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní. A bez spánku? Svetový rekord amerického študenta Randyho Gardnera je jedenásť dní a to už bol na pokraji úplného zrútenia organizmu, preto lekári jeho pokus prerušili.
Spánok je pre život bez pochybností nevyhnutný. Niekto spí, ako keby ho hodili do vody, iný má zase zajačí spánok, ďalší si ho musí navodiť liekmi, podaktorí občas nie a nie zaspať buď pre hluk, plný žalúdok alebo z iných príčin.
Ponúkame vám v stručnosti, ako privolať spánok, čo prekáža pokojnému usínaniu a čo je dôležité pre to, aby sme sa vyspali doružova.
Sedem rád na privolanie spánku
1.Mätový, medovkový alebo iný ľahký bylinkový čaj, prípadne teplé mlieko na noc.
2.Posteľ s lamelovým roštom, ktorý sa prispôsobuje tvaru tela a nebolí na ňom chrbát.
3.Ak nemôžeme mať v miestnosti, kde spíme, úplnú tmu, vankúšik cez oči (najlepšie z jemnej saténovej látky).
4.Pred spaním namočiť nohy na 15 minút do teplej vody, potom premasírovať gáfrovým krémom a ak trpíte na chlad nôh navliecť si teplé netesniace ponožky. Chodidlá nebudú oziabať.
5.Odložiť náramkové hodinky, ktoré akoby naschvál môžu rušiť tikaním, šperky, s ktorými sa nepohodlne spí (náramky, náušnice, ktoré tlačia, prstene, spôsobujúce na tvári otlačky).
6.Pohár s minerálkou na dosah ruky, ak vás v noci zobudí smäd.
7.Upchávky do uší, ktoré sa dajú kúpiť v zdravotníckych potrebách - ak máte chrápajúceho partnera alebo hlučných susedov.
Čo prekáža usínaniu
Večerné intenzívne cvičenie.
Horúci kúpeľ.
Hádka "na dobrú noc".
Sledovanie z postele vzrušujúceho alebo deprimujúceho filmu.
Riešenie rodinného alebo pracovného zložitého problému predtým než zhasnete.
Šálka kávy alebo silného čaju pred spaním.
"Šlaftrunk" - alkohol na dobrý spánok podľa rád pradedov. Ten síce môže pomôcť usnúť, ale len čo ho telo vstrebe, zároveň ho stimuluje k bdelosti (nehovoriac o chodení na WC)
Nečakané zvuky - telefón, alarmy proti zlodejom, hluk električiek, hluční chodci pod oknami atď. Niektoré rušivé hluky nemôžeme odstrániť, ale niečo sa predsa len dá robiť: telefónu dať na minimálne zvonenie a najmä ak sú na to v byte možnosti
zvoliť si pre spánok najtichšiu miestnosť
Ako sa vyspať doružova
Naučte sa chodiť spať pravidelne, aby si telo vytvorilo návyk, kedy má usnúť.
Nechoďte spať bezprostredne po výdatnom a ťažkom jedle. Večerať aspoň dve hodiny pred spaním neodporúčajú lekári nadarmo.
Dbajte, aby v spálni nebolo príliš teplo ani zima.
Nedávajte budík alebo rádio s hodinami so svietiacim ciferníkom oproti posteli, aby ste pri bezsennej noci nepozerali, ako pomaly sa vlečie čas.
Nechoďte do postele s hlavou plnou starostí. Ak vás niečo ťaží, skúste radu psychológov: zapíšte si svoje starosti na papier a nechajte ho vo vedľajšej miestnosti. Budete prekvapení, ako to funguje.
Pre usnutie je ideálna tzv. fetálna pozícia - t.j. plodová, na pravom boku s mierne pokrčenými nohami a pravou rukou na vankúši. Táto vzhľadom k uloženiu tráviaceho traktu v tele pomáha pri trávení.
Vyskúšajte niektorý z uvoľňujúcich protidepresívnych prostriedkov (nie liekov), ako napr. príjemný vlažný kúpeľ alebo sprchu s pridaním upokojujúcich byliniek alebo soli do kúpeľa.
Naostatok dodáme, že spánok vplýva aj na stav našej pokožky, pre ktorý platí jednoduchá rovnica: dobrý spánok v noci = pružná pokožka. Zlý a krátky spánok = rýchlejšie starnutie. Počas spánku prechádza pokožka špecifickým biologickým procesom, ktorý vrcholí o jednej hodine po polnoci. Ak bdieme, regenerácia neprebieha, pretože energiu využívame na inú aktivitu. Výsledok spánku vidíme ráno: buď sme sa vyspali doružova alebo vyzeráme unavene.
Autor: Pripravila: Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.