Korzár logo Korzár

Koncepčné vozidlá a štúdie okorenili ženevský autosalón

Či sa to už niekomu páči alebo nie, charakter medzinárodných autosalónov sa v ostatných desaťročiach značne zmenil. Dnes už sotva možno očakávať, že

by na niektorom autoalóne niektorá automobilka takpovediac z čista jasna prezentovala úplne nový sériový model, o ktorom by predtým aspoň čo to nepreblesklo v tlači. Situácia z roku 1955, keď sa na parížskom autosalóne ako blesk z jasného neba objavil na tú dobu neuveriteľne pokrokový typ DS 19 firmy Citroen, sa dnes už sotva môže zopakovať. A tak aj prakticky o všetkých nových alebo inovovaných sériových modeloch, predstavených na tohtoročnom ženevskom autosalóne, sa už pred začatím autosalónu objavili viac či menej podrobné informácie a "špionážne" fotografie alebo aspoň skutočný tvar nového modelu lepšie či horšie vystihujúce škice. Úloha okoreniť autosalón skutočnými, doteraz nikde nevidenými novinkami, tak pripadá malým karosárskym a dizajnérskym firmám, ktoré sú schopné utajiť prípravu nového koncepčného vozidla či štúdie až do začiatku konania autosalónu, či dokonca až do tlačovej konferencie príslušnej firmy. Aj na tohtoročnom ženevskom autosalóne bolo či vlastne ešte do nedele je vystavených niekoľko zaujímavých štúdií, prototypov a koncepčných vozidiel, z ktorých predstavíme aspoň niektoré.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Talianska fima Carrozzeria Bertone prišla do Ženevy s originálnou štúdiou dvojmiestneho vozidla SLIM, určeného na dopravu v prepchatých uliciach veľkých miest. Vozidlo SLIM (slim znamená v angličtine štíhly) je dlhé 320 cm, široké dokonca len 110 cm a vodič s cestujúcim v ňom sedia za sebou. Horné častí kabíny sú pozdĺžne posuvné (ako v lietadle), takže do vozidla možno nastúpiť i vystúpiť z neho vzpriamene. Na pohon tohto mestského vozidielka slúži dvojvalcový motor Lombardini so zdvihovým objemom pol litra, ktorého maximálny výkon je 15 kW. Pri použití motora s menším výkonom by v niektorých krajinách mohli toto vozidlo riadiť aj 16-roční vodiči.

Inžinieri firmy BMW chceli vyskúšať, kde sú hranice technických možností nového terénneho modelu X5 a tak do neho zabudovali vidlicový dvanásťvalcový motor, ktorý poháňal víťazné vozidlo BMW V12 LMR vlaňajších 24-hodinových pretekov v Le Mans. Vznikol tak unikátny a v jedinom exemplári postavený automobil X5 Le Mans. Dvanásťvalec výkonu 515 kW dokáže zrýchliť toto vozidlo z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy a udeliť mu maximálnu rýchlosť 278 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

Celkom iného charakteru je štúdia americkej firmy Cadillac, nazvaná Imaj. Ide o štvordverový štvormiestny luxusný sedan dĺžky 510 cm, vybavený najmodernejšími komunikačnými zariadeniami (e-mail, internet), umožňujúcimi vo vozidle pracovať. Vozidlo je vystrojené 4,2-litrovým 32-ventilovým prepĺňaným osemvalcom, ktorý má maximálny výkon 317 kW a ktorý poháňa všetky štyri kolesá prostredníctvom päťstupňovej automatickej prevodovky s elektronickým riadiacim systémom. Lamelovitá strecha je zhotovená z elektrochromatického skla, ktorého svetelnú priepustnosť možno meniť. Vozidlo je vystroejné aj systémom nočného videnia a odomyká sa elektronickým kľúčom, reagujúcim na odtlačok palca.

Indická firma Tata predstavila na svojom stánku koncepčný roadster Aria, ktorý je postavený na platforme malého automobilu Indica. Na vývoji dvojmiestnej Arie sa podieľala aj talianska dizajnérska firma IDEA. Aria je poháňaná štvorvalcovým motorom výkonu 103 kW a dosahuje maximálnu rýchlosť 225 km/h. Otváranie a zatváranie strechy vykonáva hydraulický mechanizmus. Aria je dlhá 370 cm a je vystrojená ochrannými oblúkmi, antiblokovacím systémom, prednými a bočnými airbagmi a klimatizačným zariadením. Až na základe záujmu verejnosti sa firma tata rozhodne, či sa tento roadster bude aj sériovo vyrábať. Neskôr by na báze Arie mohol vzniknúť aj štvormiestny kabriolet.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapením na stánku španielskej firmy SEAT bola štúdia Salsa. Salsa bola navrhnutá v technickom centre firmy SEAT v Matorelli a predstavuje v podstate viacúčelové vozidlo. Dĺžkou 4152 mm je Salsa o 32 mm kratšia ako nedávno predstavený León. Pohonnou jednotkou je vpredu naprieč uložený 2,8-litrový vidlicový šesťvalec výkonu 184 kW, poháňajúci všetky štyri kolesá. Vozidlo jazdí na pneumatikách Michelin PAX, ktoré umožňujú aj po úplnom úniku vzduchu prejsť vzdialenosť až 200 km. Zaujímavo sú riešené vodorovne delené zadné dvere, ktorých horná časť sa vyklápa dopredu a nad vozidlo, spodná časť nadol. Svetlomety vozidla sa natáčajú do zatáčky.

Jednou z dvoch štúdií, ktoré v Ženeve predstavila francúzska firma Peugeot, je štúdia 607 Paladine. Štúdia je postavená na predĺženom podvozku typu 607 a vyznačuje sa sklopnou časťou strechy nad zadnými sedadlami. Toto reprezentačné vozidlo je vystrojené sklopným stolíkom, barovou skrinkou, chladničkou na nápoje a ďalšími luxusnými prvkami, ktoré významným osobnostiam spríjemnia cestovanie.

Nebol by to Franco Sbarro, aby na ženevský autosalón neprišiel s niečiím originálnym napokon sa to aj patrí, veď Sbarro je Švajčiar. Jednou z v Ženeve predstavených Sbarrových kreácií či lepšie povedané kreácií jeho študentov dizajnu je vozidlo s trochu záhadným názvom Bi-Moto. Ide však skutočne o akýsi "dvojmotocykel", pozostávajúci akoby z dvoch paralelne spojených motocyklov. Otvorené Bi-Moto má dve športové sedačky a je poháňané dvomi motocyklovými motormi Yamaha. Každý z týchto litrových štvorvalcov má výkon 96 kW, pričom pri poruche jedného motora postačí na pohon vozidla druhý motor. Podobnosť tohto štvorkolesového vozidla s motocyklom je aj v tom, že pri jazde v zatáčkach sa predné kolesá naklápajú, a to až o uhol 15 stupňov. Bi-Moto zrýchli z 0 na 100 km/h za necelých päť sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť až 300 km/h.

Zahanbiť sa nedal ani druhý švajčiarsky extravagantný automobilový konštruktér, Frank M. Rinderknecht, ktorého firma Rinspeed Design prišla do Ženevy so skutočným čudom na štyroch kolesách. Toto vozidlo s "internetovským" názvom Tatooo.com (pod touto adresou sa skutočne dajú nájsť informácie o tomto vozidle na internete) nadväzuje svojím dizajnom na americké pikapy 50. rokov. Temer päť metrov dlhé vozidlo je poháňané 5,7-litrovým motorom výkonu 301 kW. Náklad možno na ložnú plochu vyložiť patentovaným zdvíhacím mechanizmom X-Tra-Lift, ktorý je poháňaný elektromotorom. Do výbavy vozidla patrí čosi ako "podvodný skúter" s označením BOB. Táto skratka znamená Breathing Observation Bubble, čiže dýchanie umožňujúca pozorovacia bublina. Ide v podstate o neúplný skafander s guľovitou hornou časťou, ktorý umožňuje potápanie do hĺbky až 9 metrov. Do "bubliny" (v ktorej je hlava potápača) sa dodáva vzduch z tlakovej fľaše, ktorej zásoba vystačí na jednu hodinu. Pod hladinou sa tento skúter môže pohybovať rýchlosťou 4,5 km/h - pohon zabezpečuje elektromotor s vrtuľou. Maximálna rýchlosť vozidla Tatooo.com na súši je podstatne vyššia, a to 245 km/h.

Talianskou štúdiou sme predstavovanie nových koncepčných vozidiel začali a talianskou štúdiou ho aj skončíme. Známa dizajnérska firma Italdesign-Giugiaro (donedávna sa volala len Italdesign) odhalila na svojej tlačovej konferencii v Ženeve prototyp luxusného sedanu Maserati Buran (Taliani zrejme netušia, čo slovo buran znamená v českom slangu). Buran bol navrhnutý zámerne ako mohutné vozidlo, postavené na podvozku s rázvorom 293 cm a majúce dĺžku 498 cm, šírku 195 cm a výšku 163 cm. Výsledkom je mimoriadne pristranný interiér a veľký batožinový priestor. Pohonnou jednotkou Burana, ktorého zadné dvere sa odsúvajú dozadu, je 3,2-litrový vidlicový osemvalec výkonu 272 kW, poháňajúci všetky štyri kolesá.

Aj spomenuté štúdie dokumentujú, že vývoj automobilu sa zďaleka ešte neskončil a že konštruktéri a dizajnéri stále prichádzajú s novými a novými nápadmi, ktoré sa napokon aspoň niektoré z nich presadia aj v sériovo vyrábaných vozidlách.

Autor: Ženeva

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 959
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 178
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 521
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 657
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 493
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 185
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 758
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 161
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 053
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 143
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 27 194
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 096
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 314
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 876
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 161
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 053
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 143
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 27 194
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 096
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 314
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 876
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu