Dobrú chuť vám želá Květa Fialová a autorka cyklu Varím, varíš, varíme Jarmila Uhríková.
Pani Květa Fialová, dáma filmového plátna i divadelných dosiek, pricestovala do košického televízneho štúdia nielen so zbierkou receptov, ale aj záster. Tvrdí totiž, že tak ako každý kvet má mať svoju vázu, tak sa aj ku každému jedlu hodí iná zástera. Pani Fialová, čo vie málokto, má svoje korene u nás - na Slovensku. Narodila sa neďaleko Fiľakova a dokonca rok pôsobila aj v Martinskom divadle. Odtiaľ prešla do Prahy, kde sa jej meno spojilo s najvýznamnejšími umelcami tej doby - nechýbali medzi nimi ani legendárni J. Voskovec a J. Werich. Od roku 1962, keď prijala angažmán do Městských divadel pražských, stvárnila desiatky divadelných úloh, nezabudnuteľná je však aj ako filmová diva z diel Limonádový Joe, Kronika horúceho leta, Slamený klobúk a mnohých ďalších.
Pani Květa varí veľmi rada, aj keď, ako sa nám priznala, jedák nie je veľmi veľký. Stačí jej kyslé mlieko s chlebom alebo zemiakmi. "Moja mamička bola vegetariánka," povedala nám pani Fialová, "a tak sme doma mäso nikdy nejedávali. Varievali sa u nás obyčajné jedlá, ako napríklad kaše a podobne. Ja, aj keď som sa naučila variť od mami, nie som úplnou vegetariánkou. Varím každý deň, a ak mám veľa práce, privstanem si a čosi uvarím, aby rodina mala čo jesť. Vždy musím mať v chladničke uvarenú polievku, alebo niečo, čo sa dá ľahko zohriať. Doma tomu hovoríme, že je to jedlo na "prvý pohľad".
Pani Květa vychutnáva život plnými dúškami, miluje ľudí, teší sa z ich pohody, ktorá vznikne, keď sa dá na stôl dobré jedlo. Preto varí najradšej pre priateľov, ale keďže sa drží zásady, že ju baví všetko v živote, nerobí jej problém ani pranie, upratovanie, či žehlenie.
Pre tých, ktorých má najradšej zvykne pripraviť originálny recept na placky z Cypru. Naučila sa ich variť na jednej z dovoleniek v tejto krajine. Raz tieto placky pripravovala pre 30 ľudí, takže piekla celá dopoludnie. Veľká mágia pri práci s kysnutým cestom podľa pani Květy je v tom, že nad plechom, či pekáčom pred vložením do rúry, treba urobiť krížik, aby sa cestu darilo. Rovnako aj po upečení. Tento zvyk má od svojej mamičky a nikdy naň nezabúda.
Pani Fialová zbožňuje aj jedlá z kyslej kapusty. Osobitne sa vždy teší na pravú, domácu, najmä na záhorácku nedá dopustiť. Raz si ju kúpila v bratislavskej tržnici a cestovala s ňou do Prahy. Spolucestujúci v lietadle prvej triedy sa síce celý let mrvili a voňali čosi zvláštne z príručnej batožiny pani Květy, ale dôležité bolo to, že si svoju kapustu šťastne priniesla až domov. Tu z nej pripravila sarmalu, ktorá je rumunským národným jedlom a jej dôležitú súčasť tvorí zvláštna aromatická zmes korenia - čubrica. Okrem spomínaných receptov ponúka pani Květa čitateľom Korzára ešte jeden super tip: starý chlieb nevyhadzujte, pokrájajte ho na kocky a na suchom plechu zapečte do ružova. Je to vynikajúca pochúťka k vínu.
Sarmala
Potrebujeme: 1500 g kyslej kapusty, 700 g bravčového pliecka, 500 g ryže, 3 cibule, kečup, kyslú smotanu, soľ, korenie - čubrica.
Postup: Do pekáča alebo misky z jenského skla dáme na dno tenkú vrstvu kyslej kapusty. Pomleté mäso a surovú ryžu osolíme a pokoreníme čubricou - bulharským korením. Potom z nej robíme šúľance a kladieme ich na kyslú kapustu. Takto striedame vrstvy. Posledná je opäť z kyslej kapusty. Posypeme ju tenkými prúžkami pokrájanej cibule a polejeme kečupom. Podlejeme vodou a pečieme asi 75 minút. Hotové jedlo polejeme na tanieri trochou kyslej smotany.
Plnené chlebové placky
Potrebujeme: 1000 g hladkej múky, droždie, 750 g bravčového stehna, 300 g paradajok, 300 g uhoriek, ocot, soľ.
Postup: Pripravíme si chlebové cesto z hladkej múky a droždia. Vypracujeme ho s vlažnou vodou, posolíme a necháme vykysnúť. Po vykysnutí formujeme z neho hrubé placky a upečieme ich. Počkáme, kým nevychladnú a urobíme v nich vrecúška. Bravčové mäso pokrájame na malé kúsky, osolíme a udusíme. Zvlášť nakrájame paradajky a uhorky, pridáme petržlenovú vňať, posolíme. Vrecká placiek plníme mäsom a pokrájanou zeleninou.
Autor: bea
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.