totiž vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Včera doobeda sme teda postihnutú obec navštívili. Obhliadka terénu neveštila žiadnu katastrofu, preto sme o informácie požiadali starostu Petra Kišidaya:
"Vo štvrtok okolo 19. hodiny prišiel občan, ktorý býva dole pri rieke Svinke a oznámil, že voda nebezpečne stúpa. Situácia bola zhruba dve hodiny stabilizovaná, potom však prišiel príval, ktorý doniesol stromy, konáre a pne. Tie sa nahromadili pod mostom a hrozilo, že tok rieky sa zahatá a voda sa vyleje po okolitých pozemkoch."
Mnoho z obišovských domov a záhrad sa nachádza len niekoľko decimetrov nad úrovňou vodnej hladiny. Starosta teda požiadal o pomoc vodohospodárov. Tí oznámili, že všetky mechanizmy sú na Toryse a nie je možné ich tam okamžite premiestniť.
"Svojpomocne sme si od družstva Agro Plus Budimír požičali UDS-ku. Pomocou nej sa podarilo väčšinu naplaveného dreva odstrániť tak, aby bol tok uvoľnený. Isté nebezpečenstvo hrozilo aj nižšie pri Frucone. Drevo však našťastie prešlo aj okolo nej do Hornádu."
Najväčšiu povodeň zažili Obišovce v lete 1998, kedy voda zaplavila mnoho domov a pozemkov. Problémy boli aj o rok neskôr. Je teda pochopiteľné, že obyvatelia s obavami sledujú každé stúpanie vody. Faktorom, ktorý celú situáciu zhoršuje, je stav brehov takmer vždy kalnej Svinky. Sú totiž neudržiavané. V porastoch okolo je množstvo dreva a spadnutých stromov, ktoré sa pri vysokej vode dostávajú do toku a zachytávajú sa na najnevhodnejších miestach. Podľa slov starostu boli kedysi na rieke dve hrádze a mlynské dielo. To všetko pomáhalo pri regulácii toku. Dnes tečie "nadivoko". Neďaleko obce v páse asi sedemsto metrov už erózia na pravom brehu stihla vykonať svoje. Podmývané brehy je potrebné spevniť z oboch strán. Na tom ľavom pre zmenu hrozí zosunutie cesty. V tomto prípade by mali vodohospodári a ochranári dospieť k obojstranne prijateľnému riešeniu situácie.
"Od ochranárov som počul aj to, že povodie Svinky má relatívne zachovalý ekologický systém, ktorý si vraj pýta vodu. Kopce dookola pôsobia vyslovene ako hromozvod a priťahujú dažde."
Na štvrtkovom povodňovom ohrození sa pravdepodobne podpísalo oteplenie v posledných dňoch a s tým spojené topenie snehu, ale hlavne prietrž mračien s epicentrom pár kilometrov nad obcou, v okolí Drienovskej Novej Vsi. Na strednom a hornom toku Svinky sa totiž zvýšenie hladiny nevyskytlo.
Oslovili sme aj pani Máriu Gerdovú, obyvateľku jedného z domov, ležiacich priamo v "záplavovej" oblasti.
"To bulo včera večar, co tota veľka voda prišla. Moj syn išol volac, žeby daco zos tym spraveľi. Tu pod totim mostom buľi dreva a voda išla skoro až do zahradi. Das kolo dzešatej prišľi zos bagrom, do pol druhej v noci tu buľi, kym tote konare nepošľi do Hornada."
Tentokrát našťastie nedošlo k žiadnym škodám na majetku. Horšie to bolo v lete 1998.
"Voda bula po calej zahradze, i v pivnici, i v chyži."
Stopy na dome pani Gerdovej ukazujú, že hladina viedy zaplavila aj prízemie do výšky poldruha metra. Škody na stavbe odstraňuje dodnes.
Informácie o aktuálnej situácii na východoslovenských tokoch nám poskytol vedúci Povodňového a havarijného dispečingu Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach Viliam Vološ.
"Na väčšine tokov je klesajúca tendencia. Ale včera večer mala Topľa v Bardejove tretí stupeň, v Poprade-Matejovciach bol druhý stupeň. Krátkodobo bol tretí stupeň na Toryse v Sabinove. Cez noc sa to zmiernilo a ráno o šiestej sme už všade mali klesajúce stavy, okrem Ondavy v Stropkove. Počas víkendu predpokladáme pokles. Za vzostup hladín môže štvrtkový dážď. Ale voda z neho už odteká."
Vodohospodári poodstraňovali zátarasy, kvôli ktorým hrozilo vybreženie tokov. Na tokoch by sa už nemali vyskytovať žiadne vyvrátené stromy, ktoré by mohli zapríčiniť vyliatie riek. Zátarasy totiž neboli len v Obišovciach, ale na viacerých miestach v kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.