odbory. Tí totiž včera iniciatívne vydali vyhlásenie, že stoja za súčasným šéfom podniku Štefanom Košovanom a úvahy o jeho odvolaní označili za "výsmech práce všetkých zamestnancov spoločnosti Slovenské elektrárne."
Odborári sa dokonca začali vyhrážať. V otvorenom liste tvrdia, že v prípade pokračovania útokov na osobu Štefana Košovana sú "pripravení vystúpiť na jeho obranu na všetkých úrovniach".
Najväčšie tlaky na ovplyvňovanie rozhodovania o personálnych otázkach v Slovenských elektrárňach prichádzajú z politickej scény. "Jednomyseľnú podporu" Štefanovi Košovanovi totiž vyjadril poslanecký klub SDĽ.
Minister hospodárstva Ľubomír Harach, ktorý má v kompetencii rozhodovanie o personálnych otázkach, sa zatiaľ snaží vonkajším tlakom odolávať. Iniciatívu poslancov SDĽ jeho hovorca Peter Benčurik komentoval slovami, že minister sa bude aj naďalej snažiť eliminovať politické vplyvy v Slovenských elektrárňach.
"Elektrárne sú totiž subjektom podnikateľským a nie politickým. Zámerom rezortu hospodárstva je ich čo najefektívnejšie fungovanie.," povedal.
Ostrejšia reakcia však prišla na iniciatívy odborárov. "Ministerstvo hospodárstvo vyslovuje počudovanie nad reakciou odborárov a vidí v tom možné poďakovanie sa zástupcov zametsnancov Slovenských elektrární za 12-percentné zvýšenie miezd v tomto roku, ktoré im aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii v podniku schválilo predstavenstvo elektrární," povedal P. Benčurik.
Zároveň dodal, že vzhľadom na nepriaznivú ekonomickú situáciu v elektrárňach prijalo ministerstvo hospodárstva až 12-percentné zvýšenie platov v elektrárňach s nevôľou. Nadštandardne dobré vzťahy vedenia a odborov v elektrárňach je v ostrom kontraste napríklad so situáciou na železnici. Železnice totiž rovnako elektrárne dosahujú miliardové straty. Manažéri železníc sa však na rozdiel od manažérov elektrární snažia na každom kroku šetriť s prostriedkami tejto štátnej firmy a prehnané predstavy odborov o zvyšovaní platov im nie sú ochotní plniť. Vďačnosť elektrárenských odborárov za nadštandarný rast miezd dokonca nedávno prevýšila základnú zásadu odborárov - solidárnosť. Zástupcovia odborov v dozornej rade Slovenských elektrární totiž tento týždeň zablokovali prijatie sociálnej zmluvy o nákupe uhlia zo slovenských banských firiem, následkom čoho je ohrozených asi 2000 pracovných miest baníkov.
Definitívne rozhodnutie o personálnych otázkach v elektrárňach je však ministerstvo hospodárstva rozhodnuté tajiť až do posledného okamihu. Valné zhromaždenie elektrární je naplánované na utorok a definitívne slovo by malo padnúť v pondelok večer. Šéf elektrární Štefan Košovan zvolal na netradičný termín - nedeľu - tlačovú konferenciu, kde by mal povedať posledné slová do diskusie o jeho osobe. Ministerstvo hospodárstva však už avizuje, že sa do budúcnosti už nechce spoliehať na politické výbery ľudí do štátnych podnikov.
"Ak príde k odvolaniu niektorých členov predstavenstva elektrární, budú až do doby, kým sa nezvolia noví, poverení potrebnými úlohami konkrétni ľudia. Definitívne obsadenie predstavenstva by však bude najpravdepodobnejšie určovať výberovým konaním," dodal hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik.
Autor: Dušan DEVÁN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.