Korzár logo Korzár

"Ešte stále verím v dobro človeka"

Košice - Zavítal do metropoly východu, aby v relácii STV s názvom Urob si sám, pomohol urobiť zo starého nové. Idol našich mám, stálica

slovenskej divadelnej scény, nezabudnuteľný Jánošík "namaľovaný na skle" to je Michal Dočolomanský. Odchytili sme si ho pred začiatkom nakrúcania, aby sme ho pre vás trochu vyspovedali:

Je o vás známe, že ste domáci kutil, viete si sám veľa vecí vyrobiť, ste zručný a šikovný opravár. Dá sa povedať, že je šťastie mať takého muža doma. Čo by podľa vás mala mať žena, aby sa dalo povedať, že je šťastie mať ju doma?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"To je všetko subjektívne. Niekomu stačí krása tela, niekomu krása ducha. Iní chcú, aby bola žena pracovitá a vedela si domácnosť viesť, každý má iné normy. Podľa mňa je najoptimálnejšie, keď má z každého rožku trošku. Samozrejme, že to má i svoje zápory, lebo mnohí muži si zo ženy urobia otroka v domácnosti, a tak by to nemalo byť. Keď sa vedia podeliť o robotu a určitú zodpovednosť, vtedy je to najideálnejšie. Aj keď býva to i opačne, kedy si práve žena robí otroka z muža."

SkryťVypnúť reklamu

Najmä v mladosti ste si zahrali mnoho princov a nepremožiteľných junákov, ktorí za niečo bojovali. Keby ste mali možnosť zosobniť sa do roly súčasného princa, koho alebo čo prvé by ste sa vybrali zachrániť?

"Každý chlapec rojčí, aj ja som samozrejme sníval o hrdinoch, ale teraz už nie, takže vám neviem povedať, koho by som zachraňoval. Ale určite by to nebola nejaká princezná v tomto veku a s týmto pohľadom na život. Skôr by som zachraňoval v tejto republike, čo sa zachrániť dá. Neviem samozrejme v momentálnej situácii, čo by sa malo robiť, ale rozhodne by som chcel to, čo je zlé, napraviť a to, čo sa ešte dá, zachrániť."

Myslíte si, že rozprávková idea "všetko zlé sa raz na dobré obráti" má v súčasnej dobe ešte svoje opodstatnenie?

SkryťVypnúť reklamu

"Skôr sa podľa mňa osvedčilo a myslím si že je aj pravdou ľudové porekadlo 'všetko zlé je na niečo dobré'. Sú to skúsenosti, je to škola, ktorá má svoje opodstatnenie. Ak si teda uvedomíme, že človek sa učí na vlastných chybách a naučí sa na nich najviac, tak je to potom správne. Len aby sme boli ochotní sa na vlastných chybách učiť. Bohužiaľ, zisťujem, že my vlastné chyby opakujeme. Nie sme schopný sa poučiť a to je veľmi zle. To už potom svedčí o hlúposti, nie o zdravom rozume."

V čo veríte, čo je váš záchytný bod?

"Ja som bol vždy veľmi naivný. Myslím, že tá naivita som mnou trošku lomcuje aj teraz. Môžem zodpovedne povedať, že ešte stále verím v dobro človeka. Ale musím povedať, že sa stretávam s dobrými ľuďmi a nemôžem povedať, že by dobro mizlo alebo že sa ľudia stávajú horšími, to nie je pravda. Ten zdravý základ dobrého človeka tu je. Každý má v sebe ako kus zla tak kus dobra. Ide o to, k čomu chce viac inklinovať a čo v sebe viac pestuje."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskom otriaslo verejné vyhlásenie Richarda Müllera, kde bez okolkov povedal, že drogy sú samozrejmou súčasťou umeleckej branže. Môžete to zo svojej praxe potvrdiť?

"Pokiaľ to zúžime na hereckú sféru, respektíve na pôdu SND v Bratislave, môžem povedať, že tam bol jeden prípad. Ale nebol až taký markantný a už nie je. Dotyčný chlapec si to uvedomil, podstúpil liečenie a je z toho vonku. O žiadnom inom prípade neviem. Vyhlásenie pána Müllera, že je to bežné v umeleckých kruhoch, považujem za trochu zavádzajúce. Nie je to tak. Neviem, či v hudobnom živote je to inak, ale obávam sa, že nie, podľa mňa je to ojedinelé. Na rozdiel od bežného života, medzi mladistvými, ktorí tomu prepadli a údajne je ich veľa už len u nás v Bratislave. Práve preto si dovolím tvrdiť, že umelci sú dosť rozumní nato, aby vedeli zvážiť, či si podpíšu ortieľ smrti alebo nie."

Čo robíte, keď sa v živote dostanete na mŕtvy bod a zrazu naviete, ako ďalej?

"Nemám na to zaručený spôsob, len si hovorím, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tiež mi pomáha porekadlo 'každé čudo trvá tri dni'. Uvedomujem si, že človek žije sínusoidami, raz si hore, raz dolu, to je normálny jav, tak to v živote beží. Čiže keď mi je veľmi dlho zle, tak sa teším, že už musí tá stúpajúca tendencia prísť. Beriem to podľa periodických cyklov - ako dlho mi bolo zle, tak dlho mi bude dobre. Podľa toho sa riadim a ničím si to nezľahčujem, ako mnohí, ktorí si pomáhajú napríklad alkoholom."

Dnes je všeobecne známym faktom, že sa mladí umelci musia ťažko prebíjať, majú málo príležitostí na uplatnenie. Odvážili by ste sa dnes ako mladý človek opäť začínať s hereckou dráhou?

"V tomto veku a po tom, čo som prežil, sa ma to nepýtajte. Samozrejme, že z tohto pohľadu by som vám povedal nie. Ale keby som bol mladý, určite by som sa na to dal. Pretože ja som ani vtedy nemal skúsenosti, tiež som nevedel, čo ma čaká a išiel som na to herectvo. Samozrejme, že my sme to mali ďaleko jednoduchšie ako dnešní mladí herci. Vtedy bola televízia v konjunktúre a jednotlivé redakcie sa o nás trhali, kradli nás jedna druhej, aby sme robili pre ne. Robili sme deň noc, neustále sme boli v permanencii. Divadlo z nás robilo hercov a televízia sa postarala o popularitu."

V tomto čase sa na Markíze opäť vysiela seriál Inžinierska odysea, v ktorom účinkujete aj vy. Ako si na toto obdobie spomínate s odstupom času?

"Vtedy sme boli ešte jedna republika a natáčali sme v Čechách i na Slovensku. Bola to veľmi pekná robota. Celé to bolo na profesionálnej úrovni, mám na tie časy veľmi pekné spomienky - na kolegov, režiséra. Môžem o tom hovoriť len pozitívne, bolo to šťastné obdobie."

V súčasnosti prebehla médiami správa, ktorá spochybňuje dôveryhodnosť reklamy na vyplácanie dlhopisov, v ktorej účinkujete. Nebojíte sa, že si diváci spoja svoju nespokojnosť s vašim menom?

"Rozprával som sa s firmou, ktorá akciu iniciovala a reklamnou agentúrou, ktorá ma oslovila a usúdil som, že ide o serióznu vec. Tá firma je riadne zaregistrovaná, môže obchodovať s cennými papiermi. To, čo sa v reklame povedalo, je pravda, aj keď tam je háčik. Až v zmluve sa vysvetľuje, čiastka 7000 korún v poukážkach je vlastne len 10 percent, ktoré sa vám odpíšu z celkovej sumy, ktorú musíte za produkt zaplatiť. Trochu ma mrzí, že je to tak, ale, žiaľ, je to tak. Reklama však nie je zavádzajúca a navyše si myslím, že keď dnes ľudia predávajú dlhopisy po 5000 dokonca 4000 korún, tak 7000 v hotovosti a 7000 v peňažných poukážkach, hoci na 10-percentný rabatt, je celkom slušná ponuka. Vyššiu cenu som ešte nevidel. Ale odporúčam si zmluvu veľmi dobre preštudovať a poradiť sa s odborníkom, či sa to oplatí, až potom podpísať. Osobne si však myslím, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Samozrejme, že vystupovať v podobnej reklame je riziko, ale úprimne som chcel pomôcť dobrej veci. Ak sa mýlim, nech mi to všetci prepáčia, v každom prípade som tým nikomu nechcel ublížiť."

Viac z jeho súkromia, na čo míňa, čo číta, aká je jeho neresť a oveľa viac si prečítate v jednom z vydaní sobotňajšej rubriky "Ako si žijú známi ľuďia."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu