Scientist. Japonskí vedci objavili, že žuvanie povzbudzuje činnosť mozgu a pôsobí ako prevencia proti zábudlivosti.
Lekár Minoru Onozuka z univerzity v japonskom Gifu však zároveň konštatuje, že tento fenomén veda zatiaľ nedokáže vysvetliť. Pri pokusoch s myšami, ktorých dedičný základ zmenili výskumníci tak, že u zvierat sa objavovali rovnaké príznaky starnutia ako u ľudí, prišli vedci na zaujímavý objav: zvieratá, ktoré už nemali zuby, mali pri pamäťových testoch oveľa horšie výsledky ako myšky so zachovaným chrupom.
Pomocou radu tomografických vyšetrení sa podarilo dokázať silnejšiu mozgovú aktivitu u živočíchov, ktoré žuvali. Pohyby sánky pri žuvaní zosilňujú signály v časti mozgu, zodpovednej za učenie a pamäť. Výskumníčka Joyce Wauová z univerzity v škótskom Edinburgu považuje výsledky japonských lekárov za pozoruhodné. Sama ja však skeptická a tvrdí, že žuvanie môže zlepšiť pamäť nanajvýš tým, že zmierňuje stres.
O priaznivých vplyvoch žuvania na činnosť mozgu však vedia vedci už dávnejšie. Americkí vojaci dostávali žuvačku ako povinnú súčasť potravinového balíčka už počas II. svetovej vojny. Zistilo sa totiž, že žuvanie pomáha zásobiť mozog vyšším množstvom kyslíka a celkovo zlepšuje schopnosť sústrediť sa a analyzovať určité situácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.