prípade, ak svoj podiel morského dna medzi Mexikom a Havajskými ostrovmi nepredáme. Ak Slovensko svoj podiel predá, získa pravdepodobne niekoľko miliárd dolárov.
Ťažba rúd z mora zrejme bude veľmi náročná, no je jeden faktor, ktorý hovorí za túto ťažbu - neničí sa tým životné prostredie. Všetky lomy, z ktorých sa ťaží v Afrike, v Rusku, sú obrovské povrchové lomy, ktoré často odkrajujú z kopcov a niektoré kopce úplne zrovnávajú.
"Ekologický prvok je veľmi významný. Teraz sa skúma stupeň znečistenia mora a znehodnotenia morského dna pri ťažbe rúd. Ukazuje sa, že organizmy žijúce na dne, ktoré by mohli byť zasiahnuté ťažbou, po jeden a pol roku obnovujú svoje kolónie v pôvodnom rozsahu. Obavy boli tiež z toho, že pri ťažbe sa zdvihne obrovský mrak kalu z dna. Najmä Austrálčania sa báli, že kal zasiahne a znečistí ich pláže. To sa však vyvrátilo, pretože v tých hĺbkach sú veľmi vyrovnané hydrologické pomery. Má to svoje prednosti a ľudstvo, či bude chcieť, alebo nie, bude musieť do toho ísť," povedal Igor Modlitba, ktorý šesť rokov skúmal morské dno.
Dnes, po skončení studenej vojny, je potreba strategických kovov pomerne nízka a nie je teda tendencia ťažiť morské zásoby. Štáty sa snažia preskúmať ich, pripraviť na ťažbu a v momente, keď bude treba, spustiť ju.
"Japonci už začali s pokusnou ťažbou v Čínskom mori. Zatiaľ nie vo veľkých hĺbkach, iba asi tristo až štyristo metrov pod hladinou. Pokusnou ťažbou budú overovať mechanizmy. Aj Kórejčania začínajú s pokusnou ťažbou. Predpokladám, že Japonci do desiatich rokov budú asi riadne ťažiť z mora. Technicky už majú všetko vyriešené," povedal Igor Modlitba.
Je veľmi nepravdepodobné, že štáty, ktoré majú prenajaté dno, budú ťažiť samostatne. Zrejme sa tým bude zaoberať jedna firma, ktorú si jednotlivé organizácie budú prenajímať. Nemá zmysel, aby si tam každý štát budoval vlastnú elektráreň a robil svoju ťažbu. Z nášho územia sa už vyťažilo pomocou sietí tisíc ton rudy, ktorá smerovala do Číny na pokusné technologické spracovanie. Vzorky sú uložené aj v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.