predstaviteľku liberálneho prúdu v HZDS Oľgu Keltošovú (na snímke na titulnej strane).
Do návrhu stanov sa nakoniec predsa len dostala vaša pripomienka, ktorou sa obmedzujú právomoci V. Mečiara v kresle predsedu hnutia.
- Teší ma, že moja najvážnejšia pripomienka bola akceptovaná v prospech kolektívnejšieho rozhodovania politického grémia.
Ako prijal tento svoj neúspech V. Mečiar?
- Povedal, že je to určitá zmena oproti súčasnému stavu a ešte sa na tom bude pracovať. S pánom Mečiarom sa už poznáme nejaký ten piatok. Chcem tým povedať, že ak dokážete svoje argumenty rozumne podoprieť, je väčšinou ochotný prehodnotiť svoj názor.
Budete na tomto prelomovom sneme kandidovať aj vy na niektorú z funkcií?
- Nie. V súčasnosti som dosť vyťažená prácou v troch výboroch NR SR a takisto aj troch výboroch parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Navyše si myslím, že za 9 rokov existencie hnutia nám vyrástlo dosť schopných a kvalifikovaných ľudí, ktorí by mohli kandidovať do týchto funkcií.
Bývalý predseda NR SR a váš súčasný poslanec I. Gašparovič v rozhovore pre Rádio Tatry pripustil, že za posledné štyri vo vláde sa HZDS dopustilo niekoľkých veľkých chýb. Ktoré sú to podľa vášho názoru?
- Hlavný problém vidím v hektickej privatizácii, keď sa štátny majetok dostával do rúk ľuďom, ktorí jeho spravovaniu vôbec nerozumeli. Za plus však považujem to, že sme mali veľmi dobre spracovanú sociálnu politiku a podarilo sa nám oddeliť všetky fondy od štátneho rozpočtu, čo kvituje aj súčasná vládna koalícia.
Keby ste mali tú možnosť preniesť sa na záver roka 1994, keď ste zvíťazili vo voľbách a nastúpili do vlády, čoby ste urobili inak?
- Ak myslíte na tú pamätnú noc z 3. na 4. novembra, kedy sme napríklad odvolali vedenie FNM, rozhlasovú a televíznu radu, tak si so súčasnou koalíciou nemáme čo vyčítať. My sme to urobili za jednu noc, a oni to isté za týždeň. Výsledky boli teda tie isté, no nemali sme to všetko urobiť naraz. Okrem toho sme ako hnutie nezvládli proces prijímania nových členov. Téza o tom, žeby sme mali dosiahnuť počet 100 000 členov bola veľkou chybou. Do HZDS totiž začalo vstupovať množstvo karieristov a ľudí, ktorí mysleli len na rýchle zbohatnutie. Okolo 15 percent členov nášho hnutia k nám vystúpilo vyslovene z túžby po kariére... Okrem toho sme nezvládli mediálnu politiku, navyše v časti zahraničnej politiky sme jasnejšie nedeklarovali, že našou prioritou je na rozdiel od SNS vstup do NATO a EÚ.
Po letných prázdninách by sa malo uskutočniť referendum o vypísaní predčasných parlamentných volieb. Nemáte pocit, že je to trochu drahý spôsob ľudového plebiscitu o tom, či sa má V. Mečiar vrátiť do slovenskej politiky?
- Náš predseda nepotrebuje prieskumy verejnej mienky tohto druhu, ani pre seba si nepotrebujeme utvrdzovať našich stabilných 25-30 percent preferencií. Dúfam, že to nebudú len, ako tvrdíte, zbytočne vyhodené peniaze, a na referende sa zúčastní aspoň 50 percent a jeden oprávnený volič. A ak nie, tak sa žiaden náš obyvateľ nemá právo sťažovať na to, kto mu bude ďalšie dva roky vládnuť.
Okrem SNS, SDS a možno Ficovho Smeru však na Slovensku neexistuje žiadna relevantná politická strana, ktorá by s vami chcela ísť do koalície po prípadných voľbách...
- V politike sa nikdy nehovorí nikdy. Predsedovia súčasných koaličných strán sú síce proti koalícii s nami, no nikde nie je napísané, že vo svojich funkciách budú ešte aj po voľbách. A noví ľudia namiesto nich by už mohli mať iný názor. Som presvedčená, že nasledujúce voľby vyhráme, a dúfam, že to bude skôr ako v roku 2002.
Z popredných politikov HZDS ste sa zrejme najradikálnejšie vyjadrili proti podpisu opozičnej zmluvy s SNS. Podľa vášho názoru HZDS takáto zmluva jemne povedané neprospeje...
- U nás platí, že kritizovať je možné len to, čo ešte nie je na papieri. Keďže opozičná zmluva s SNS je už podpísaná, neprislúcha mi ju teraz hodnotiť. Budem však veľmi starostlivo kontrolovať jej plnenie najmä zo strany SNS...
Vaše najvyššie miesta tvrdia, že prioritou je vstup do EÚ i NATO a na druhej strane 19 vašich poslancov MZ v Žiline hlasuje za odhalenie pamätnej tabule vojnovému zločincovi Jozefovi Tisovi. Nie je to trochu schizofrenické?
- Od hlasovania týchto poslancov som sa jednoznačne dištancovala. My však nemôžme z centrály diktovať našim poslancom v Žiline, ako majú hlasovať, pričom taký istý prípad nedávno riešili aj v SMK.
Viete si vôbec predstaviť ďalšie smerovanie HZDS, ak na mieste jeho predsedu nebude V. Mečiar?
- V tejto situácii nie, vzhľadom na podporu z našej členskej základne a vysoké preferencie u voličov. Okrem toho nikto zo zahraničia alebo od nás nemôže diktovať našim členov, koho by sme mali mať vo svojom čele. My sa taktiež nestaráme o to, či bude J. Čarnogurský ďalších 10 rokov predsedom KDH.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.