veľactené grémium zíde - ak sa vôbec ešte zíde (záleží na nových stanovách) - HZDS už nebude hnutie, ale strana.
Že aký obsah sa za touto nevídanou premenou skrýva, málokto zvonka dnes tuší. Mečiar a spol. by museli najprv ozrejmíť, v čom sa doterajšie vnútorné fungovanie HZDS líšilo napr. od SDĽ či SNS - ak zostaneme len u tých, čo majú "strana" priamo v názve. Niežeby sme chceli byť zlomyseľní, ale pokiaľ ide napr. o princíp subordinácie či režim záväznosti rozhodnutí vyšších zložiek pre tie nižšie, pre nejednu "stranu z povolania" by "hnutie" ZDS mohlo slúžiť ako žiarivý vzor.
V Košiciach teda RP HZDS doťahovalo transformačné dokumenty - návrh stanov, politického programu, politickej deklarácie a pod. Materiály rozvírili vzrušené diskusie už predom, keďže sa okolo nich zviditeľnili rozličné stanoviská niektorých čelných predstaviteľov. Napr. v kauze postavenia budúceho predsedu, kde veľmi príkre vyjadrenia Keltošovej (také právomoci nemal ani šéf komunistickej strany) v sobotu zotrel sám Mečiar úvahou, že v skutočnosti ide vlastne o oslabenie tejto (jeho) funkcie.
Následne a pochopiteľne, rozpory dali impulz aj k lavíne mocenských a kádrových špekulácií. Známe a asi korektné je hrubé rozdelenie na dve krídla - "reformné" okolo Tkáča, Keltošovej a možno i Žiaka, resp. ortodoxné, ktoré sa spája najmä s menami Krajčiho a Cabaja. K tomu druhému sa väčšinou automaticky priraďuje i samotný Mečiar, čo je aj určujúci faktor, podľa ktorého prognostici už vyveštili, že ktoré krídlo v Trnave na sneme vyhraje.
Po Košiciach sa môžeme v pohode dohodnúť na tom, že strana-nestrana, predsedom zostane Mečiar. Čo sa týka ostatných postov, týždeň nie je taká dlhá doba, aby sme zbytočne prepadali tipovacej vášni. U HZDS jeden nikdy nevie, najmä ak sú zatiaľ nečitateľné súradnice, po ktorých sa pohybujú napr. takí Kozlík či Gašparovič. Napokon, celé toto delenie sa profiluje na zatiaľ príliš málo témach, aby sa dalo naozaj chápať ako zápas dvoch ostro vyhranených skupín. Aj keď sú kontúry vyrysované, dosť sa zmývajú.
Vezmime si hneď takého Mečiara. Jeho vystúpenie v košickej TV Naša sa dá označiť za prelomové - verejne priznal akési "chyby" (to sa mu podarilo iba druhý či tretíkrát) a najmä sa vyslovil za "europeizáciu politiky HZDS." To je, špeciálne u neho, absolútne nóvum. Najpodstatnejšie však je jasné priznanie, že doteraz politika HZDS "európska" nebola.
Vôbec, akási jemná a veľmi spozdená sebareflexia prichádza v "predtransformačnom" HZDS do módy, teraz už nehľadiac na "krídla" (Keltošová začala o hodnú chvíľu skôr). Podobne ako Mečiar si totiž deň pred ním vyváľal sivú hlavu v popole i Gašparovič, dlhé roky neoficiálny No.2. Ten napr. pripustil, že "HZDS sa v minulosti dopustilo NIEKOĽKÝCH chýb", pričom ako príklady uviedol "novembrovú noc" a privatizáciu. (Škoda, že zabudol na "starého ...uja", ako otituloval svojho času Kováča.) A krajský náčelník Engliš v Košiciach dokonca poprosil o pardon tých zamestnancov VSŽ, ktorých bývalé vedenie násilím nútilo k členstvu v HZDS. A tak ďalej - tieto signály neradno prepočuť, môžu znamenať naozaj isté odhodlanie začať robiť politiku civilizovanejším spôsobom. Dokonca aj vo veľmi pravdepodobnom prípade, že dušespyt neinicializovala úprimná ľútosť, ale predtransformačná imidžotvorba.
Zároveň ale zostáva primnoho signálov, že prekročiť svoju minulosť a vnútorné dispozície HZDS jednoducho nedokáže. "Europeizácii" nenasvedčuje predovšetkým pohrávanie si s referendom, ktoré je mimoriadne neštandardnou, destabilizačnou aktivitou, nemajúcou v Európe obdoby. Reflexia politických prečinov je tiež iba veľmi relatívna - Mečiar a spol. napr. doteraz hrdinsky držia tézu, že na vypadnutí SR z integračných procesov nenesú vinu. Priam absurdnú sebaobhajobu predviedol v TV Naša Mečiar v kauze Gaulieder. A politicky celkom neudržateľná je aj solidarita s trestne stíhanými členmi HZDS. A keby len solidarita - Krajčiho vnútrostranícka hviezda stúpa navzdory faktu, že o pár týždňov sa už postaví pred súd.
Napokon, (zaručene úspešná) opätovná kandidatúra Mečiara na predsednícky stolec je asi najlepším argumentom, že HZDS je, napriek všetkej snahe, v podstate nereformovateľné. Nech už sa inovujú koľko chcú, musia predsa vedieť, že s ním sa ani do EDU, ani do milosti tzv. štandardných strán nevlichotia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.