tom vedecký časopis Nature.
Výskumníci prišli na to, že u detí od troch do šiestich rokov sa rozmnožuje najmä sivá hmota predných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za plánovanie, organizáciu a schopnosť sústrediť sa. U mladistvých vo veku od šesť do dvanásť rokov sa zasa rast sústreďuje do zadných oblastí, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri priestorovej predstavivosti a jazykovom talente. Preto aj schopnosť učiť sa cudzie reči od 12. roku klesá.
Ešte pred desiatimi rokmi sa predpokladalo, že teraz dokumentované zmeny mozgu sa odohrávajú ešte počas vnútromaternicového vývinu alebo v prvých piatich až šiestich rokoch života, pričom za najdôležitejšie sa všeobecne považovali prvé tri roky. Významnú vývinovú fázu, v ktorej sa rozhoduje o naprogramovaní mozgu, však nepredstavuje iba rané detstvo, ale aj puberta.
"Využitie mozgovej kapacity v období adolescencie závisí od činností, ktorými sa mladiství zaoberajú, či už je to šport, hudba alebo duchovné aktivity," vysvetľuje Jay Giedd, detský psychiater z Národného ústavu duševného zdravia v Bethesde v americkom štáte Maryland.
Autor: Los Angeles/Londýn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.