Harach, aby rozhodla o osude dozornej rady, predstavenstva, ale predovšetkým generálneho riaditeľa Štefana Košovana,
Kauza tohto štátneho manažéra ďaleko prestupuje hranice energetického monopolu. Dnešné rozhodnutie VZ SE má svoju mohutnú vnútro-, ale i zahraničnopolitickú dimenziu. Košovan nie je len kdejaký riaditeľ, Košovan je symbol a fenomén.
"Myslím a verím, že minister hospodárstva rozhodne tak, že to posilní vieru v národný program boja proti korupcii". Tento včerajší komentár premiéra Dzurindu nasvecuje problém z jeho najťaživejšej stránky. Dvojnásobné úzke prepojenie Štefana Košovana, z jednej strany na predsedu Migaša a jeho krídlo SDĽ, a z druhej na svojho bývalého chlebodarcu, Devín Banku, formuje modelový a najčitateľnejší klientelisticko-partokratický trojuholník, aký vôbec uzrel svetlo sveta za tejto garnitúry. Čujme dobre nepriamu reč Dzurindu - rozhodnutie v elektrárňach dáva rovno do súvislosti s "(...) programom boja proti KORUPCII". Ak toto hovorí prvý muž koalície, treba výstižnejšiu evidenciu, že o čo tu ide?
Samozrejme, premiér nikoho nemenoval. A my vieme, že miešať sa karty budú v celom predstavenstve a dozornej rade, takže hádanka môže ešte dostať všelijaké rozlúštenie. Aj z Harachových prejavov je isté len toľko, že hýbať stoličkami sa bude - ale nie je jasné, ktorými. Navyše, sám Košovan je autorom verejných indícií, že v SE sa diali prečudesné veci. Predsa on to bol, kto sa po mediálnych výpadoch proti svojej osobe, týkajúcich sa kauzy vývozu jadrového paliva, ešte v januári bránil tvrdením, že ide o odvetu za to, že "potlačil záujmy niektorých lobistických skupín". Spomenul vtedy celý rad pozoruhodných machinácií, spojených najmä s jeho najväčším oponentom v predstavenstve, Ninčákom, ktorý je zase nominantom SOP. Na strane druhej, nebol schopný uspokojivo vysvetliť ani jeden zo svojich medializovaných - jemne povedané - kiksov.
Akokoľvek nech už pre Košovana vyznel nedávny audit v SE, samotné križujúce sa podozrenia vo viacerých kauzách sú dostatočným podkladom, aby ho Harach stiahol z obehu. Inak by sa veľmi-veľmi ukrivdení mohli cítiť Palacka i Černák. Ak sa to Harachovi podarí, po týchto dvoch pôjde už o tretí exemplárny prípad, ktorý by v teoretickej rovine mal posilniť dôveru v očistné mechanizmy koalície. A práve tu, keďže ani osud dvoch ministrov neznamenal prelom, začína strašiť ťaživá otázka: Akú cenu majú tieto "exemplárne prípady", do nohy vynútené pod mediálnym tlakom? A koľko ich ešte musí nasledovať, aby nadobudli príslušnú odstrašujúcu silu? Dá sa veriť Dzurindovmu zaklínaniu, keď ešte pred dvomi mesiacmi si zakrýval oči pred elektrárenskou faktografiou a utekal pred riešením? Isteže je pokrokom, keď, podľa posledných signálov, ustál súboj s Migašom. Košovanova "obeť" však bude mať hodnotu iba vtedy, ak sa stane začiatkom rozplietania ďalších, menej viditeľných, resp. zatiaľ neškandalizovaných stranícko-ekonomických prepojení.
Spôsob, akým sa dnes naloží s Košovanom, veľa napovie aj o odhodlaní tejto koalície držať si zahraničnopolitické priority tak, ako sa napr. deklarujú v programovom vyhlásení, či nedávno prijatej strednodobej koncepcii. Po pofidérnom deblokačnom tendri totiž fakticky niet pochýb, že Košovan na čele SE naďalej presadzoval záujmy tej skupiny, ktorá sa zmocnila vymáhania ruského dlhu - a teda aj profitov z neho - už za Mečiara. Táto skupina je však z hľadiska strategických priorít SR vysoko riziková: Devín Banka, ktorej Košovan "vyhral" tender, je totiž pod rozhodujúcim vplyvom ruského kapitálu. Kedže ide navyše o kapitál úplne netransparentného pôvodu, elektrárne pod taktovkou Košovana boli vlastne akousi vysunutou expozitúrou záujmov, ktoré budú v súlade s kdečím, so zahraničnopolitickými prioritami SR však sotva.
Aj tu platí, čo pri korupčných indíciach: Púhe podozrenie vrchovate stačí, aby Harach konal. Ak vládna koalícia berie svoje vnútorné i vonkajšie programové ciele vážne, do SE si budú musieť hľadať nového riaditeľa. A tentoraz by už naozaj nemusel prísť z Devín Banky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.