Tisy na ťažké kovy po piatkovej ekologickej havárii v Rumunsku odobrali z rieky pracovníci Povodia Bodrogu a Hornádu v Košiciach. Obsah olova sa priblížil k spodnej hranici normy. Vedúci vodohospodárskeho dispečingu povodia Viliam Vološ reagujúc na prvé výsledky monitoringu Tisy pri Malých Trakanoch v okrese Trebišov včera pre TASR uviedol, že dosah havárie na stav toku je evidentný. Keďže rieka je rozvodnená, nevylúčil ani ďalšie vplyvy, čo by malo byť objektom skúmania odborníkov. Podľa jeho slov bezprostredné nebezpečenstvo pre obyvateľstvo nehrozí, pretože studne v tejto oblasti monitorujú hygienici. Časť ťažkých kovov, ako poznamenal, sa môže viazať na ílovité častice a rieka, ktorá prechádza slovenským územím len na päťkilometrovom úseku, ich môže odplaviť. Časť však môže ostať v usadeninách.
Havarijným zhoršením kvality vody v Tise sa včera zaoberala aj osobitná pracovná skupina na Krajskom úrade v Košiciach. Prijala opatrenie, že pracovníci PBaH budú rieku monitorovať na ťažké kovy až do odvolania a vzorky budú odoberať tri razy denne z inundačného priestory Tisy v katastri obce Malé Trakany.
Štátny zdravotný ústav v Trebišove bude sledovať kvalitu vody v individuálnych vodných zdrojoch na postihnutom území pri Veľkých a Malých Trakanoch na základe odberov dva razy týždenne.
K ekologickej havárii došlo na rumunskom území 10. marca po výdatnom daždi do snehu, čo spôsobilo preliatie hrádze odkaliska pri obci Borsa 150 až 180 kilometrov od maďarských hraníc a následný únik približne 20 000 kubických metrov odpadových vôd a kalov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.